İlköğretimde matematiksel problem çözme becerilerinin ölçülmesine ilişkin bir araştırma
A research on measuring mathematical problem solving skills in elementary education
- Tez No: 160013
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
11 ÖZET ÇEVİK, Ertunç. İlköğretimde Matematiksel Problem Çözme Becerilerinin ölçülmesine ilişkin Bir Araştırma, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik programındaki problem çözme ile ilgili davranışların matematiksel problem çözme becerilerini gerçekleştirme düzeyini belirlemektir. Bu amaca ulaşmak için öğrencilerin Bloom taksonomisine göre kavrama, uygulama ve analiz düzeyindeki problem çözme davranışlarını sergileyip sergileyemedikleri araştırılmıştır. Araştırmada öğrencilerin iki adet çoktan seçmeli teste verdikleri cevaplar veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Bu testlerden biri ilköğretim matematik programının problem çözme ile ilgili davranışlarını yoklayan Başarı Testi, diğeri ise problem çözme becerilerinin kavrama, uygulama ve analiz düzeyindeki davranışlarını yokladığı düşünülen Problem Çözme Becerileri Testidir. Bu iki test öğretim yılı sonunda Ankara ilinde random olarak seçilen okullardan 260 ilköğretim 8. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Veriler, öğrencilerin Başarı Testindeki ve Problem Çözme Becerileri Testinin kavrama, uygulama ve analiz düzeyindeki alt testlerindeki maddelere verdikleri doğru cevap yüzdeleri ve bu alt test sonuçları arasındaki korelasyonlar kullanılarak analiz edilmiştir. Veri toplama araçlarından elde edilen sonuçlara göre kavrama düzeyindeki ortalama öğrenci başarısı %40, uygulama düzeyindeki ortalama öğrenci başarısı %43, analiz düzeyindeki ortalama öğrenci başarısı ise %38'dir. Ayrıca öğrencilerin programın gerektirdiği davranışlardaki ortalama başarısı da %40'tır. Becerilerin gerçekleşme ölçütü %75 olarak alınmıştır. Araştırma sonunda öğrencilerin bu başarı yüzdesine ulaşamadıkları görülmüştür. Anahtar Sözcükler Problem çözme, program değerlendirme, matematik, taksonomi
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ÇEVİK, Ertunç. A Research on Measuring Mathematical Problem Solving Skills in Elementary Education, Master's Theses, Ankara, 2005. The purpose of this research is to determine the extent to which problem solving behaviors at elementary education level realize mathematical problem solving skills. In order to achieve this target, a survey as to whether the students display problem solving skills at comprehension, application and analysis level in accordance with Bloom's taxonomy. Students' answers to two multiple choice tests are used as the database of the research. One of the tests is an Aptitude Test which measures problem solving behaviors in primary education mathematics curriculum and the other one is a Problem Solving Skills Test that is supposed to measure the behaviors at comprehension, application and analysis levels of problem solving skillls. These two tests have been applied to 260 students at the eighth grade from randomly selected schools in Ankara. The data has been analysed with regard to correlation between the Aptitude Test and the correct answer percentages of these students at the comprehension, application and analysis level of the subtests of the Problem Solving Skills Test and the results of these subtests. According to the results obtained from the data collection tools, the succes rate at the comprehension, application and the analysis levels are 40 %, 43 % and 38 % respectively. Besides, the average students success at the behaviors required by the curriculum is 40 %. The realization criteria of these skills is accepted as 75 %. At the end of the research, it has been found out that students are far from reaching this success level. Key Words Problem solving, curriculum evaluation, mathematics, taxonomy