Re-presenting the American West and the western in the 1960s: Thomas Berger'in Little Big Man, Ishmael Reed'in Yellow Back Radio Broke-Down E. L. Doctorow'un Welcome To Hard Times
1960'lardaki Amerikan Batısı ve batı tarzı edebiyatın yeniden sunumu: Thomas Berger'in Little Big Man, Ishmael Reed'in Yellow Back Radio Broke-Down E. L. Doctorow'un Welcome to Hard Times
  1. Tez No: 160015
  2. Yazar: ARTUR JAUPAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELDAN TANRISAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
HI ÖZET JAUPAJ, Artur.“1960'lardaki Amerikan Batısı ve Batı tarzı edebiyatın yeniden sunumu: Thomas Berger'in Little Big Man, Ishmael Reed' in Yellow Back Radio Broke-Down and E. L. Doctorow'un Welcome to Hard Times”Doktora Tezi, Ankara, 2005. 1960'lar, var olan bütün katı değerler ve medya temelli mantıkların bir miktar birikmiş ve baskılanmış enerjisinin kırılmasıyla oluşan bir akım haline geldiğinde, kaotik yıllar olarak kaydedilmiştir. Bununla beraber yaygın şekilde her şeye şüpheyle bakılan bir dönem olarak bilinen yıllar, sonuçları ve süregelen etkisi o yıllarda sözde“karşıt kültür devriminin”oluşturdukları yüzünden daha fazla beğenilmiştir. Dolayısıyla, gözle görünür derecede çarpıcı batı tarzı romanlar, ki bunlar Thomas Berger'in Little Big Man, ishmael Reed'in Yellow Back Radio Broke-Down and E. L. Doctorow'un Welcome to Hard Times adlı eserleridir, 1960'larda, yeni batı veya batı sonrası tarzının en göze çarpan örneklerini oluşturur. Her birisi kendi tarzında ve benzer tekniklerde yukarda bahsedilen eserler, batı ve postmodern öğeleri daha bir kendi ayakları üzerinde durabilen kurgu ve mitik varlıklar şeklinde harmanlamıştır. Böylece alternatif batı ve batının daha çarpıcı tarihini açığa çıkarmıştır. Ayrıca, John Barth ve Ihab Hassan'ın 1960'larda“konuları tükenmiş”ve“sessizliğe gömülmüş edebiyat”olarak adlandırdığı ve modası geçmiş üslub'un kalıntılarının arasından gerçek kurgu yaratmasıyla, yeniden canlanmıştır. Bu çalışma şu sorunun cevabını vermeyi hedefler:“1960'lardaki yeni kurgusal paradigmayı kullanarak yeni Batı tarzında yeni olan şey nedir?”Anahtar Sözcükler Historiografik metakurgu, simulakra, Neo-Hudu, Yeni Batı tarzı romanı, Postmodernizm
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT JAUPAJ, Artur.“Re-presenting the American West and the Western in the 1960s: Thomas Berger's Little Big Man, Ishmael Reed's Yellow Back Radio Broke-Down and E. L. Doctorow's Welcome to Hard Times,'”Ph. D. Dissertation, Ankara, 2005. 1960s are best noted as turbulent years when an amount of accumulated and repressed energy broke loose to“flood”all the preconceived absolutes and media-based mentalities. However, the commonly labeled“age of suspicion,”has been more acclaimed for its aftermath and lasting impact than for what the so-called“counter culture revolution”really accomplished during those years. Therefore, the apparently strikingly Western novels, that is, Thomas Berger's Little Big Man (1964), Ishmael Reed's Yellow Back Radio Broke-Down (1969) and E. L. Doctorow's Welcome to Hard Times (1960) exemplify outstanding examples of the New Western or Post-Western launched in the 1960s. As such, each in its own way and yet on similar terms, the above- mentioned works blend both Western and metafictional elements into a more sustainable fictional and mythical entities thus revealing alternative and more intriguing Western histories (lower case). Above all, they revitalize the“literature of exhaustion”and“silence,”as John Barth and Ihab Hassan respectively labeled it in the 1960s, by creating real fiction out of the remnants of the out-dated genre. This study aims at answering the question:“What is new about the New Western?”by employing the new fictional paradigms of the 1960s. Key Words Historiographic metafiction, simulacra, Neo-Hoodoo, New Western, Postmodernism