İngilizce yeterlik sınavı puanlarının üç farklı eşitleme yöntemine göre karşılaştırılması
A comparison of the test scores of English language proficiency exams through three different equation methods
  1. Tez No: 160014
  2. Yazar: DERYA ŞAHHÜSEYİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET İngilizce yeterlik sınavları, her yıl farklı sorulardan oluşan testlerle yapılmaktadır. Bu sınavlarda kesme puanı değişmemesine karşın, sınava giren öğrenciler farklı formlardan farklı puan alabilmektedir. Bu da, sınava giren öğrencilerin aldıkları puana göre avantajlı yada dezavantajlı olmalarına neden olmaktadır. Bu çalışmada, İngilizce yeterlik sınavında kullanılan testlerin birbirine eşdeğer olup olmadığı, eşdeğer değilse, test eşitleme yöntemleriyle farklı sınavlara ait alınan puanların birbirine dönüştürülmesi ve testlerin birimlerinin aynı olmasının sağlanması, aynı zamanda farklı yıllara ait sınav sonuçlarına göre belirlenen İngilizce seviye gruplarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla İngilizce yeterlik sınavında kullanılan testler ortak test desenine dayalı üç farklı yöntemle eşitlenmiştir. Eşitlemede kullanılan yöntemler, Klasik Test ve Örtük Özellikler kuramlarına dayalıdır. Klasik test kuramına göre; eşit yüzdelikli ve doğrusal, örtük özellikler kuramına göre; Rasch parametresinin karekteristik eğri yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler Hacettepe Üniversitesi İngilizce Hazırlık Bölümü' nün yaptığı 2000, 2001 ve 2002 yıllarına ait İngilizce yeterlik sınavı sonuçlarıdır. Bu sonuçlar 2000 yılında sınava giren 2233, 2001 yılında sınava giren 1989 ve 2002 yılında sınava giren 2033 öğrenci üzerinden elde edilmiştir. Verilerin analizinde her bir testteki sıfır puan alan öğrenciler, testteki soruları hiç cevaplamadıkları için değerlendirmeye alınmamıştır. Verilerin analizi üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada betimsel istatistikler hesaplanmış, İkinci aşamada örtük özellikler kuramının varsayımlarının karşılanıp karşılanmadığına bakılmış, üçüncü aşamada ise eşitleme varsayımları kontrol edilerek farklı yıllara ait puanlar doğrusal, eşit yüzdelikli ve rasch modeline göre eşitlenmiştir. Her üç testin örtük özellikler kuramının varsayımlarını karşılayıp karşılamadığına bakıldığında, testlerin tek boyutlu olduğu, normal dağılım göstermediği bulunmuştur. Eşitleme şartları, eşitlenecek testlerin aynı değişkeniölçüp ölçmedikleri, eşit güçlükte, eşit güvenirlikte ve paralel olup olmadıkları test edilmiştir. Bu analizlerin sonucunda, ortalama güçlükleri ve güvenirlikleri arasında 0.05 düzeyinde anlamlı bir fark bulunmadığı gözlenmiştir. Testlerin eşitleme şartlarını sağladığı görüldükten sonra eşitlemede kullanılacak olan ortak testler oluşturulmuştur. Aynı şekilde ortak testlerin de eşitleme şartlarını yerine getirip getirmediği kontrol edilmiştir. Gruplar arasındaki farklar ortak testlerin paralleliği ile sağlanmıştır. Ortak testler oluşturulduktan sonra, üç farklı yıla ait testler ortak teslere dayalı üç farklı eşitleme yöntemine göre eşitlenmiş ve hata kareleri ortalaması en düşük olan yöntemin bu araştırma için en uygun yöntem olduğu önerilmiştir. Buna göre İngilizce yeterlik sınavında kullanılan testlerin eşitlenmesinde Rasch yöntemi ve eşit yüzdelikli eşitleme yönteminin uygun yöntemler olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY English proficiency exams are executed through questions that change every year. Even though cutof point does not change in these exams, students taking these tests are likely to get different results from different forms which puts the student in an advantageous or a disadvantageous position. In this study, the main aim is to measure if the tests are equal, if not, to make different scores of different tests interchangeable so as to make the units of tests equal and to compare levels of groups of test takers of different years. To attain this aim, tests used in English language proficiency exams are equalized with the help of three different test designs and two theories titled Classical test and Item Response Theories. As for the Classical test theory, equapercentage and linear, and for Item Response Theory Rasch parametry characteristic curve method are used. Data used in this research process are gathered from the test results conducted in the years of 2000, 2001, 2002 at Hacettepe University English Language Preparatory School. These results, numerically, 2233 students in 2000, 1989 students in 2001, and 2033 students in 2002. In the analysis of the data, those who scored 0 (zero) are not taken into consideration because they could not answer any question. Data analysis was completed in three steps. In the first step a descriptive statistical analysis was completed and in the second one hypotheses of item Response Theory was investigated and in the third step equalization was completed via the calculation of the scores of different years in terms of equapercentage, rasch and linear concepts. As for the analysis of all three tests through IRT qualities, it is found that the tests are one dimensional and not having shown normal distribution. While the equation conditions were checked, it was also tested if the tests were measuring the same variable, were in the same level of difficulty, sharing same reliability, and were parallel. As these analyses suggested, 0.05 difference betweenIV the mean of the level of difficulty and reliability. After having seen the fact that the tests fulfilled the necessary level of equation, sample and shared tests were prepared after which they were re-tested to make sure they carried the qualities necessary for equation and parallelisms were drawn amongst these tests. After these tests were formed they were measured through three different test measurement procedures mentioned above and it was found that the test with the smallest number of the error square was accepted to be the most applicable for this research. As the result, it was found that while equating the tests used in English proficiency tests, Rasch method and equapercentage equation method were applicable and proper methods.