Farklı etnik gruplarda toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikler: Bulgaristan'da bir inceleme
Gender inequalition between different ethnic groups: A study on Bulgarian case
  1. Tez No: 160025
  2. Yazar: SELMİN HAKOVA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLAY ÇABUK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET“Farklı Etnik Gruplarda Toplumsal Cinsiyete Dayalı Eşitsizlikler: Bulgaristan'da Bir İnceleme”konulu bu yüksek lisans tez araştırması, dört bölümden oluşmakta ve Bulgaristan'da üç farklı etnik gruba (Türk, Pomak ve Bulgar) mensup olan kadınların kamusal ve özel alanda uğradıkları eşitsizliklerden söz edilmektedir. Üç farklı etnik gruba mensup kadınların hangileri daha çok ayrımcılığa maruz kalmıştır ve bu ayrımcılık daha çok kamusal alanda mı yoksa özel alanda mı görülmektedir? Sorusundan yola çıkan bu araştırma Bulgaristan'da yaşayan kadınların hukuksal, sosyal, demografik, ekonomik ve kültürel özelliklerini belirlenmesi amacını taşımaktadır. Güneydoğu Bulgaristan'da oturan üç farklı etnik gruptan 120 kadına uygulanan anket sonucunda elde edilen verilerle özel ve kamusal alanda kadınların durumu, yaş, öğrenim durumu, evlilik özellikleri, ev içi iş bölümü, iş yerindeki konumları, aile yapısı ve ekonomik imkanları incelenmiştir. Aynı zamanda bütün bunların kadınlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This Master degree study entitled“Gender Inequalition Between Different Ethnic Groups: A Study on Bulgarian Case”is composed of four parts and involves women belonging to three different ethnic groups in Bulgaria (Turks, Pomaks and Bulgarians) and their discrimination imposed on them in public and private areas. Beginning with the question of which of the women belonging to these three ethnic groups of women living in Bulgaria, undertook much discrimination and is this seen more in public or private areas, the aim of this study was to establish the difference between their law, social, demographic, economical and cultural characteristics. 120 women from South-East Bulgaria were subjected to questionary, and the results based on their status of age, educational level, marital characteristics, work separation within home, status within the job environment, family structure and economical possibilities, were analysed. At the same time, all these effects on women were studied. 122