Zaptiye teşkilatının kuruluşu ve gelişimi
Foundation and developting of zaptiye organization
  1. Tez No: 160029
  2. Yazar: ALİ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti, kuruluşundan itibaren en önemli meseleleri arasında yer alan ve 19. yüzyıldan itibaren sadece iç siyasetin değil aynı zamanda dış siyasetin de en önemli malzemesi haline gelen iç güvenliğe çok önem vermiş ve Tanzimat Fermanı akabinde yapılan çalışmalar, günümüz modern güvenlik anlayışının yerleşmesine önemli katkılar sağlamıştır. Bu sebeple, Tanzimat Dönemi iç güvenlik anlayışı ve uygulamalarının en önemli göstergesi olan Zaptiye Müşiriyeti (1846- 1879) çalışma konusu olarak seçilmiş ve kuruluşu, geçirdiği evreleri, yapısı, bürokratik örgütü ve bu örgütte meydana gelen değişim çalışmamızın temelini oluşturmuştur. Müşiriyet sadece idari olarak değil, uygulamalarım içeren askeri olarak da incelenmiştir. Özellikle, 1840 tarihinden itibaren, Anadolu ve Rumeli'de zaptiye birliklerinin kuruluşu, işleyişi ve 1879 tarihinde jandarmaya dönüştürülmeleri, devrin iç ve dış siyaset dengeleri çerçevesinde ve sebep sonuç bağlantısı içinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. 215
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ottoman Empire had given importance to Home Security, which has me most important problem among the other from emperor's existence and has become the most important material of not only Home Politics but also Foreign Policy for 19th Century, and the works after the Administrative Reforms (Tanzimat fermam) ogives the important helps to modern security comprehension. In this Rsult, Zaptiye Müşiriyeti (1846-1879), which is the most important sign of Home Security Comprehension and applications in the period of Administrative Reforms (Tanzimat Fermam) has been chosen as subject and its foundation, phases, configuration, bureaucratic organization and the changing, which has realized in this bureaucratic organization has formed the basis of our study. Müşiriyet is investigated as not only administrative but also military including the applications. Especially, in 1840 the foundation of police force Raptiye birlikleri) in Anatolia and Rumelia, their applications and their -changing into gendarme in 1840 is tried to be exposed according to the balance of home and foreign policy in mis term and connection of reason and result. 216