Vilayât-ı selase'de Jandarma Teşkilatı'nın kuruluşu ve gelişimi: Selanik vilayeti örneği (1879-1909)
The establishment and development of the gendarmerie organization in The Vilayet-i Selase: The Saloniki province example (1879-1909)
  1. Tez No: 671894
  2. Yazar: SERAP SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK REYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 516
Özet
1877-1878 döneminde İngiliz hükümetinin de teşviki ve yardımı ile jandarma teşkilatını kurmak için çalışmalar yapılmıştır. 1879 yılında jandarma teşkilatı kurulmuş ve 1880 yılında ilk nizamnamesi yayımlanmıştır. Selanik ve Edirne vilayetlerinde mevcut asakir-i zabtiye teşkilatları jandarma teşkilatına çevrilmiştir. Osmanlı Devleti, vilâyat-ı selasede jandarma teşkilatını kurduktan sonra yaygınlaştırılması amacıyla ilk olarak 1894'te ardından 1896 ve 1898 yıllarında reformlar yapılmıştır. 1902 yılında Rumeli'nin Gayrimüslim ahalisinden vilayetlerde yüzde on oranını geçmemek üzere jandarma, polis ve kır bekçisi personel temin edilmesi ön görülmüştür. Hüseyin Hilmi Paşa, Rumeli vilayetlerine müfettiş olarak atanmıştır. 1902 yılında, Avrupalı devletler Viyana Protokolünü sunmuşlar ve jandarma reformunun sadece vilâyat-ı selasede geçerli olmasını istemişlerdir. 1903 yılı Ekim ayında Rusya ve Avusuturya, Mürzsteg adını verdikleri ve vilâyat-ı selaseyi ilgilendiren bir reform programı hazırlayarak Osmanlı Devleti'ne sunmuşlardır. Mürzsteg ile jandarma ve polisin ıslahı işi yabancı bir generalin idaresine verilecekti. Bu generalin emrinde yeterli miktarda yabancı subay bulunacaktı. Mürzsteg tasarısı vilâyat-ı selasede müfettişliğinin merkezi olarak Selanik belirlenmişti. Vilâyat-ı selasenin jandarmasını düzenlemek üzere Degiorgis Paşa görevlendirilmiştir. De Georgis Paşa, vilâyat-ı selasenin asayişini sağlamak üzere beş bölgeye bölmüş ve jandarma idaresini İtalyan, Rus, Avusturuyalı, Fransız ve İngiliz subaylarından oluşan bir ekibe verilmiştir. Rusya Selanik merkez kazasına, İngiltere Drama kazasına, Fransa Serez kazasına subaylarını yerleştirmiş ve jandarma reformuna başlamışlardır. 1904 yılından 1907 yılına kadar Rumeli vilayetleri ve özelde Selanik'te jandarma reformu iyi sonuçlar vermiştir. 1908 yılında başta vilâyat-ı selase olmak üzere karışıklılar çıkmıştır. Meşrutiyet ilan edilmiş, meclis açılmıştır. 1908 yılında Degiorgis vefat etmiş ve vilâyat-ı selase jandarmasının idaresi İtalyan Nikol de Robilant'a verilmiştir. 1909 yılında, Meclis-i Mebusan'da vilâyat-ı selase de güvenlik ile ilgili kanunlar çıkarılmıştır. Bunu müteakiben vilâyat-ı selase jandarmasında 1904 yılından beri yapılan düzenlemelerin Osmanlı Devleti'nin bütün topraklarında uygulanmasına karar verilmişti.
Özet (Çeviri)
In the period of 1877-1878, with the encouragement and help of the British government, efforts were made to establish the gendarmerie organization. The gendarmerie organization was established in 1879 and its first regulation was published in 1880. It was made to regulate the life of the Emenes; however, in time, the area of application was expanded towards the viläyet-i selase in order to correct the situation caused by the nationalist uprisings. The existing asakir-i zabtiye organizations in Thessaloniki and Edime provinces were converted into gendarmerie organizations. After the Ottoman Empire established the gendarmerie organization in vilavat-i selase, reforms were made first in 1894 and then in 1896 and 1898 in order to expand it. Hüseyin Hilmi Pasha was appointed as an inspector in the provinces of Rumelia. In 1902, European states presented the Vienna Protocol and wanted the gendarmerie reform to be valid only in the provinces. In 1903, security problems were experienced in Thessaloniki, and as a result, in October 1903, Russia and Austria prepared a reform program, which they named Mürzsteg and which concerns the vilávat 1 selase, and presented it to the Ottoman Empire. With Mürzsteg, the job of reforming the gendarmerie and police would be given to the administration of a foreign general. There would be a sufficient number of foreign officers at the disposal of this general. The Murzsteg bill designated Thessaloniki as the center of the inspectorate in the province. Austrian and Russian civil inspectors were assigned to Hüseyin Hilmi Pasha. has been commissioned. De Georgis Pasha divided the province into five regions to ensure the security of the province and the gendarmerie was administered by Italian, Russian. austrian Join a team of French and English officers. The first trials for the Gendarmerie are in line with the Anatolian reform or create your content. and Degiorgis Pasha to lead the gendarme of Viläyat-1 selase in your documen In 1902, European states presented the Vryana Protocol and wanted the gendarmerie reform to be valid only in the provinces. They prepared what they presented to the Ottoman Empire. With Mürzsteg, the job of reforming the gendarmerie and police would be entrusted to a foreign general. There would be a sufficient number of foreign officers at the disposal of this general. Thessaloniki was designated as the center of the inspectorate in the province of Mürzsteg. Austrian and Russian civil trustees were assigned to Hüseyin Hilmi Pasha. has been commissioned. De Georgis Pasha divided the province into five regions to ensure the security of the province and the gendarmerie was given to a team of Italian, Russian, Austrian, French and English officers. Russia settled in the central district of Thessaloniki, England in the Drama district and France in the Serez district and started the gendarmerie reform. In 1908, confusion broke out, especially in the province of selase, and the Constitutional Monarchy was declared and the parliament was opened. Degiorgis died in 1908 and the administration of the gendarmerie of the province of Selase was given to Nikol de Robilant of Italian origin. In 1909, laws regarding security were enacted in the vilâyat-1 selase in the Majlis-i Mebusan. Subsequently, it was decided that the regulations made by the vilayat-1 selase gendarmerie since 1904 would be implemented in the entire territory of the Ottoman Empire.