Türkiye-Romanya arasında göç ve göçmen meselesi (1878-1940)
The emigration and emigrants question between Turkey and Romania (1878-1940)
- Tez No: 160038
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAĞRI ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Özet Bu çalışma tarihi Türk-Romen ilişkilerin farklı bir yönünü gün yüzüne çıkarmaya yönelik bir denemedir. Yaklaşık 600 yıllık Türk-Romen ilişkileri farklı bir boyutla önümüze çıkmıştır. 1877-78 Osmanlı-Rus-Romen Harbi diğer namıyla 93 Harbinin sonucunda Türk-Romen ilişkileri yeni bir boyut kazandı. İki devletin ortak sınırı olmayışı ikili ilişkileri fazla etkilemedi, ilişkiler her iki devlet tarafından devamlı olarak geliştirilmeye çalışıldı. İkili ilişkilerde Dobruca'daki Türk- Müslüman nüfusu önemli bir yer işgal etti Ancak Türk nüfusunun bütün Balkanlar' da olduğu gibi 93 Harbinden sonra Aktopraklara göç etmeye başladı. 93 Harbinden sonra oluşan havada göçü tetikleyen sebepleri, sonuçları ve geride kalan Türklerin ikili ilişkilerdeki rolleri araştırıldı. 1. Dünya Harbinden sonra Balkanlarda meydana gelen sorunlar çerçevesinde Türk-Romen ilişkilerin gelişmesi bu ilişkilerde Romanya 'daki Türklerin rolü. Bunların Türkiye'ye göçleri ve bunun iki devlet arasındaki bu mesele nedeniyle yaşaman olaylar. Son bir konu ise Gagauzların Türkiye'ye göç i ı ettirme düşüncesi bunun için yapılan çalışmalar. Çalışmanın en önemli noktası 1936'da imzalanan Muhaceret Sözleşmesi öncesi ve sonrası etrafında yapılan müzakereler, bu müzakerelerin dönemin uluslararası ortama göre değerlendirilmesi Çalışma Romanya'nın II. Dünya Savaşına girişiyle bitmekte nedeni ise bu tarihten sonra göçün durmasıdır. Dönemin Dobruca'daki Türkçe gazetelerinde göç tartışması ayrı bir önem taşımakta.
Özet (Çeviri)
Abstract The primary purpose of this research was to show another face of the historical relation between Turkey and Romania. The Ottoman-Russian-Romanian War of 1877-78 changed totally the behavior of this relation. The countries did not have a common frontier but Romania was obligated to have a serious relationship with Ottoman Empire and after his collapse with new founded Republic because of the Straits. In this relation Muslim Turkish population of Dobrudja had a great role. The Turks of Dobrudja as many Turks of Balkans choose the way emigration after the withdraw of Ottomans from their lands. The paper is researching the reasons, results of their emigration and the roles of the Turks who remained in Dobrudja in the relationship between Turkey and Romania. After the WW I the Balkans had a new map and new issues to face. How this situation influenced the relationship between Turkey and Romania and again the röle of Dobrudja Turks in this relation. This role became more important after the appointment as ambassador ofH. Suphi Tannöver at Bucharest Paper is research the emigration of Turks from Dobrudja to Turkey the events that happened durind this emigration. The main point of the research are the negotiations before and after the 1936 Emigration Convention. The evaluation of this this negotiations in the international frame Reasearch is ending with the start of WW II because the emigration end that time. The Turkish press of Drobrudja is also important because the emigration issues was on of the main title of years in the newspapers. Finallay the emigration ideas for the Christian Turks, the Gagauzs.