Soykırım suçu
Crime of genocide
  1. Tez No: 160037
  2. Yazar: GÖZDE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKÇEN ALPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Özet Yirminci yüzyılın sonunda soykırım, kesinlikle yüzyılın suçu olma sıfatına en yakın olgudur. Bir insan topluluğunu yoketme kastıyla birlikte gerçekleştirilen soykırım eylemleri uluslararası toplumun ortak bilincini, belki de daha önce hiçbir suçun yapamadığı ölçüde sarsmaktadır. Soylarım konusunda çok geniş bir literatür vardır; ama bu literatürün çok küçük bir bölümü soylarımın nedenlerini açıklamak için ayrılmıştır. Soykırımın bileşenlerini açıklayabilmek için çok sayıda teori, tanım, tipoloji geliştirilmiştir. Temel soru soykırımın ne olduğu sorusudur. Ama bu soruya yanıt bulmaya çalışırken ortaya farklı sorular da çıkmaktadır. Yaşanan olgunun bir soykırım mı yoksa bir iç savaş mı olduğu, yoksa insan haklan ihlali mi olduğu gibi sorular bunlara örnektirler. Ama bu yanlış sorudur. Yanlış değilse de ikinci planda sorulması gereken bir sorudur. Esas inceleme ve araştırma konusu soylarımın neden yaşandığı ve nasıl önleneceği olmalıdır. Tezde öncelikle soykırım için getirilen tanımlamalar, teoriler, tipolojiler incelenmiştir. Çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde soykırım suçu için geliştirilen yasal düzenleme açıklanmıştır, ikinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tararından gerçekleştirilen suçlara cevap olarak uluslararası toplum soykırım suçunun önlenmesi ve cezalandırılması için gerekli olan uluslararası hukuk kurallarını geliştirme görevini üstlenmiştir. Ad Hoc Mahkemelerin kurulmasıyla birlikte gelişen yasal düzenlemeler sonucu pek çok soykırım davası uluslararası mahkemeler önünde görülmeye başlanmıştır. Soykırım suçunu da içeren davalar üzerinde yargılama yetkisine sahip olan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin de kurulmasıyla soykırım konusu tekrar dikkatleri üzerine çekmiş ve bu konuda çalışan akademisyenleri tekrar 1948 Sözleşmesi'nin öngörülerini incelemeye yöneltmiştir. Ama daha önce de söylendiği gibi bu ikincil konu olmalıdır. Soykırımı anlayabilmek ve önleyebilmek 172sürecinde uluslararası hukuk yolgösterici ve yardımcı bir işlev görecektir. Ama tek basma uluslararası hukukun soylarım olgusunu ortadan kaldırması beklenemez. 173
Özet (Çeviri)
Summary With the twentieth century now ended,“genocide”is surely a leading contender for the title of“The Crime of the Century”. Constituting a criminal intent to destroy a human group, acts of genocide shock the collective conscience of the international community perhaps like no other act. Although a massive literature exists on genocide, very little of this literature is adequete to eplain the reasons of genocide. Many theories, definitions, typologies are created to understand the main factors of genocide. The main question is“What is a genocide?”. But the effort to answer this question brings about another questions such as“Is it genocide or civil war?”,“Is it genocide or human rights abuse?”etc. But this is the wrong question. If not, this should be the secondary question. The major topic should be searching and analysing the ways of prevention of genocide. This thesis primarily reviews prominent definitons and sub-types of genocide. In the second and third chapters of the study, the legal system of genocide is explained. As a response to the atrocities committed by Nazi Germany during World War II, the international community undertook the task of developing of international laws designed to both prevent and punish acts of genocide. With the legal developments, principally in the form of the establishment of the Ad Hoc Tribunals, many genocide cases brought before the international courts. Establishment of the International Criminal Court with jurisdiction over cases involving the crime of genocide have encouraged scholars to revisit the provisions codified in the 1948 Genocide Convention. But as said before, this should be the secondary case. International law will assist and guide us in the process of understanding and preventing genocide; but not will succeed in terminating the crime on her own. 174