Maturidi'ye göre mürcie
murjia according to Maturidy
  1. Tez No: 94629
  2. Yazar: KIYASETTİN KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
fc?3 ÖZET KOÇOĞLU, Kiyasettin,“Maturidî'ye Göre Mürcie”Prof. Dr. Hasan ONAT, Ankara Ünv. Sos. Bilm. Enst. Ankara, 2000, 106.S“Maturidî'ye Göre Mürcie”isimli çalışma, Giriş, 4 Anabaşlık, Sonuç, Bibliyografya ve Ek'lerden oluşmaktadır. Giriş Bölümü, konunun önemi, sınırları, araştırmada kullanılan metotlar, kaynak eserlerin değerlendirilmesinden oluşmaktadır.“Maturidî'nin Hayatı ve Eserleri”, isimli“I. Bölünf'de, Maturidî'nin yetiştiği ortam, hayatı, hocaları, eserleri, talebeleri ve İslam dünyasında neden yeterince tanınmadığı konulan işlenmektedir. ”Mürcie Mezhebi“ isimli 2. Bölüm'de, kavramsal olarak Mürcie'nin tahlilinin yam sıra, mezhep olarak teşekkülü, grupları ve temel fikirleri (iman, amel, iman-amel, büyük günah, imanda eşitlik, istisna, va'd, vaid) incelenmektedir. ”Maturidî'nin, Eserlerinde Bahsettiği Mezhepler ve Onlara Bakışı“ isimli 3. Bölüm'de, Mutezile, Hariciler, Mürcie, Şi'a, Kaderiyye, Haşeviyye, Müşebbihe Maturidî'nin diğer mezhepler hakkındaki değerlendirmeleri incelenmektedir. ”Maturidî'ye Göre Mürcie“ isimli, 4. Bölüm Ebu Hanife-Mürcie, Maturidî-Ebu Hanife, Maturidî-Mürcie ilişkileri tartışıldıktan sonra Maturidî'nin temel fikirleri ile Mürcie'nin fikirleri arasındaki ilişkiler ve Maturidî'nin eleştirdiği Cebrî-Mürçie'nin fikirleri incelenmektedir. Sonuç'ta araştırmada ulaşılan neticeler sunulmaktadır: Maturidî, Mürcie'yi ”Medhedilen Mürcie“ ”Mezmum Mürcie“ olarak ikiye ayırmaktadır. Mezmum Mürcie'yi eleştirirken Medhedilen Mürcie'nin fikirlerini de desteklemektedir. Neticede Maturidî'nin temel görüşleri ile çoğunluğun kabul ettiği ”Halis Mürcie"'nin fikirlerinde paralellik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY KOÇOGLU, Kiyasettin, The Murjıa According to Maturidî, Prof. Dr. Hasan ONAT, Ankara Unv. Sos. Sen. Ens. Ankara, 2000, pp.V-102 This thesis is consist of introdiction, four sections, consequence, bibliograopy and three appendixs. In The Introduction, Subject, aim and important of thesis are examinated.At the same timeborder methodology are explained and resources, interesting with Maturidy are evaluated. In the First Section,“The Life of Maturidi and His Works”, it is given more information about life of Maturidy, his teachers, works, students. Why Maturidi has not been known through islamic World. İn The Second Section, Murcie concept and Murjia, formation of the Murjia. Then it is examined is subgroups Murjia Creed and main thougts (fait, practice, relation of fait-practice, big sin (Kebâir), and punishment (Va'id) and reward (Vaad), exception qualityin the faith, etc.) have been investigated. In the Third Section, it is examined as Mutezsile, Havaric, Murcie, Şi'a etc. In the Four Section“The Murjia of according to Maturidy”. İn the section The relation of Ebu Hanife-Murcia, Maturidy-Ebu Hanife and then, Maturidi' s main thought and Murcie' s main thougt have been examined. The result of the research have been given in the conclution: Maturidy has divided Murjia two groups: Prised Murjia (Medhedilen) and Satired Murjia. (Mezmum). While Maturidy has criticise Satired Murjia, Prised Murjia has been supported Maturidy. Finally between Maturidy' s main viewpoints and Pure Murjıa' s (Halis Murcie) main viewpoints it is confirmed risemblance. After Bibliograpy have given Maturidy' s teacher's tables in appendix.