Deneyim eşitliğine dayalı internet temelli ve yüz yüze öğrenme sistemlerinin öğrenci başarısı ve doyumu açısından karşılaştırılması
Comparisons of internet-based and face-to-face learning systems based on 'equivalency of experiences' according to students' academic achievements and satisfactions
- Tez No: 160079
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırma, 2004-2005 öğretim yılı Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi ilköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı öğrencilerinden oluşan ve üçüncü sınıf, birinci yarıyıl programında bulunan“Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme”dersini alan 60 denek üzerinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamında yer alan deneklerin belirlenmesinde ve deney gruplarının eşleştirilmesinde ÖSS giriş puanları, not ortalamaları, cinsiyet ve baskın öğrenme biçemleri dikkate alınmıştır. Bu değişkenlere göre her biri 30 denekten oluşan iki deney grubu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, 60 subjects attended to“Instructional Technologies and Material Design”lesson in the first semester of 2004-2005 at Gazi University Gazi Faculty of Education, Primary School Teaching Program. Identifying the subjects included in the research and matching the control and experimental groups; ÖSS (Öğrenci Seçme Sinavi-The Student Selection Examination) grades, grade point averages, gender, and dominant learning modalities are considered. According to these variables, two experimental groups, each included 3 men and 27 women subjects, are created.