Giysi tasarımı açısından insan vücudunun geometrik ve mekanik yapısının incelenmesi
- Tez No: 16011
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
2^ ÖZET Hazır giyim sanayiinde giysi kalıplarının hazırlanması, giysiye estetik değerler kazandırma ve vücuda iyi uyun sağlama açılarından önemli bir işlendir. Bu güne kadar giysi kalıplarının hazırlanmasında uygulanan tecrübeye dayalı pratik bir takım yöntemlerin dışında giysi kalıp çizim tekniğinin geliştirilmesi ve insan vücudunun geometrik biçimine dayanan bir temele oturtulabilmesi için öncelikle insan vücudunun geometrik bir modelinin yapılması gerektiği düşünülmüştür. Bu ataçla insan vücudunun, açılabilir yüzeyler oluşturan hacimlerden meydana gelen bir geometrisi oluşturulmuş ve bu geometrinin gerçek vücuda ne derece uyum gösterdiğini araştıran matematiksel analize dayalı bir yöntem geliştirilmiştir. Bunun için de ilk aşamada gerçek vücudun bir örneği olarak bildiğimiz terzi mankeni esas alınmıştır. Mankenin farklı bakış açılarından fotoğrafları çekilmiş ve bu fotoğraflar üzerinden alınan ölçüm değerlerine göre oluşturulan verilerle bilgisayarda grafik çizimler yaptırılmıştır. Diğer taraftan manken üzerinden doğru dan alınan bir dizi ölçüm değerleri ile de fotoğraf çekme olayını simule eden matematiksel analize dayalı bir bilgisayar programı kullanılarak grafiksel çizimler elde edilmiştir. İki şekilde elde edilen bu grafikler üst üste konup incelenmiş ve matematiksel analizin doğruluğuna karar verilmiştir. Daha sonraki aşamada giysi tasarımına yönelik olarak mankenin ve gerçek insan vücudunun geometrik modelleri oluşturulmuş ve bunların düşey düzlenlerdeki projeksiyonları bilgisayara çizdirtilmiştir. Gerçek insan vücuduna ait geometrik modellerin oluşturulabilmesi için de bir grup genç bayan üzerinden antropometrik ölçümler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
^Ir SUMMARY The preparation of garment patterns in the clothing industry is an important process from the point of view of imparting aesthetic values to the garment and of providing a good fit to the body. It has often been thought of the necessity of making, first, a geometrical model of human body in order to develop a pattern drawing method other than that applied up to now, which depends on certain practical ways based on experience, and to build it on foundations resting on the geometrical shape of the body. For this purpose a geometry of hunan body which is fomed by volumes giving developpable surfaces was nade and a method based on a mathematical analysis which searched to what extent this geonetry fitted with the real body was developed. As a first step a tailor's mannequin, which is taken as the represantative of the real body, was employed. Fotographs of the mannequin from different angles of view were taken and graphical drawings were obtained on the computer based on data prepared fron the values of measurements taken froa these photographs. Another set of graphical drawings were obtained fron the values of direct measurements taken on the uannequin by using a computer programme based on a mathematical analysis which simulated the phenomenon of photography. These graphic drawings obtained in two different ways were compared by superimposing them and the mathematical analysis was found to be correct. In later stapes the geometrical models of both the mannequin and the human body were formed in the direction of garment design and their projections on the vertical planes were obtained aş drawn by the computer. In addition, anthropometric measurements on a group of young women were taken in order to develop geometrical models of the actual human body.