Tiftik tarağında penyör ile kısa lifler ve kemp arasında ilişki
- Tez No: 16012
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN H. GÜRCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ABSTRAKT Tarak makinasında; penyörün zamanla kemp ve kısa liflerle dolduğu» temizlenmemesi durumunda kemp yönünden zengin olan bu liflerin tekrar tülbente karıştığı düşüncesiyle penyörün optimum temizlenme periyodunun saptanması için yapılan bu araştırmada hammadde olarak yıkanmış Oğlak Tiftiği kullanılmıştır. Araştırma sonunda; sadece penyörü temizlemenin kemp ve kısa lifleri uzaklaştırmada etkili olmadığı; penyör üzerinde bir penyör fırçasının kemp ve kısa lifleri tutma açısından yararlı olacağı» kemp uzunluğu ile kemp % miktarının zaman ve dolayısı ile üretim miktarına göre doğrusal bir ilişkiye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca bu araştırmada mekanik ayırma ile % kemp miktarını ölçme yöntemi de geliştirilmeye çalışılmıştır. ABSTRACT In carding machine» doffer is filled with kemp and short fibres through the working period. In case of uncleaning of doffer, those fibre which is rich in kemp content passes again to fibre web. In this investigation done to determine the optimum cleaning cycle of doffer, washed“oğlak”mohair was used as raw material. As results; Cleaning only doffer is not sufficient to remove kemp and short fibres, a doffer brush placed above doffer would be useful to remove kemp and short fibres, length of kemp and percentage kemp content have a linear relationship by time and production, have been observed. In addition, a percentage kemp content measuring method by mechanical distinguishing was tried to develop.
Özet (Çeviri)