Membranlı kumaşlarda giysi tasarımı
Clothes design of membran fabric
  1. Tez No: 117942
  2. Yazar: ZEHRA SARAÇ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATMA ERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Membran bazı maddelere, gazlara karşı seçici geçirgenlik ve bariyer oluşturabilen bir zar yapısıdır. Şehir sularının arıtılması, meyve sularının konsantresi, dializ makinası gibi çeşitli yer ve zar yapısında seçici bir geçirgenlikle kullanılmaktadır. Tekstildeki kullanım amacı suya, rüzgara, bakterilere, kimyasal maddelere karşı bariyer oluşturabilen zar yapısında olmasıdır. Bu zar yapısı 2 veya 3 katlı laminat şeklindeki bir oluşumla kumaş haline gelmektedir. Membran laminasyonun daki üst yüzey kumaşında, zarın bu özelliğini destekler nitelikte olması açısından önemlidir. Üst yüzey kumaşa istenilirse amaca uygun alevden koruma veya ısı geciktiricilik gibi özellikler de kazandırılmaktadır Suya, rüzgara soğuğa, ve ısıya karşı korumayı sağlarken vücudun hareket ile oluşan teri, su buharı olarak dışarı atmaktadır buda kumaşa nefes alma özelliğini kazandırmaktadır. Kumaş özellik olarak istenilen alana uygun koruma sağlarken termal konforu da sağlamış olur. Soğuktan, alevden, rüzgardan, sudan ve bakterilerden korumayı sağlayan bu tekstil ürününün, özel bir kumaş oluşumu, dikim teknikleri ve kalite özellikleri bulunmaktadır, özel bir yapıya sahip bu tekstil ürünü uygun ve doğru tasarımla tam amacına ulaşabilecektir. Tasarım sadece çizgi, desen, estetik bir değişim değil, ayrıntıların oluşturduğu çok yönlü bir süreçtir. Bu süreç bilgi, analiz, sentez, değerlendirme ve karar verme temel adımlarından oluşan bir ürün faaliyetidir, önce problem durumu belirlenmeli ve detaylı bilgilere sahip, olunduktan sonra fonksiyonelliği düşünülerek estetik yaklaşımlarla tasarımlar oluşturulmalıdır. Tasarım insan ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen fonksiyonelliği, teknolojisi, üretimi ve estetiği düşünülerek yaratıcılığında yansıtıldığı yeni ürünler ortaya koyma.olarak algılanmamalıdır.179 Membranlı kumaşların üretim özellikleri, dikim teknikleri ve teknolojisi özel bir çalışma ve tasarım gerektirmektedir. Doğru tasarımlarla birlikte üretimin kalitesi de çok önemlidir, özel dikim teknikleri, testle kontrol, hatasız üretim yapabilen personel, belirli koruma amacına üretim yapılıyorsa özel şartnameler, normlar; standartlara uygunluk ve toplam kalite yönetimi kapsamında bir üretim planı gerektirmektedir Giysilerin hafifliği, bir çok koruma faktörünün olması, uzun süre kullanılabilirliği, yıkanabilirliği, rahatlığı, termal konforu sağlaması, kalitesi ve amacına tam uygunluğu sağlaması renkleri, kumaşı ve modelleri sportif görüntüsü ile tercih edilebilir giysiler olması beklenmektedir. Bu çalışmada giysi tasarımı oluşturulurken başta anatomik yapı, antropometrik ölçümler, ergonomi, ölçü oran, termal konfor ve tekstil ürününün dikim, kullanım, üretim, kalite özellikleri ve amacı düşünülerek dağ sporları için tasarımlar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Membrane is membranous structure that can form a selective permeability and barrier to some materials and gas. Because of its selective permeability property, it is used in different application such as purification of city water, fruit juice concentration as well as in the dialyse machines. The aim of the usage in textile is to make use of its membranous structure that can form a barrier to water, wind, bacteria and chemical materials. This membranous structure can convert to a fabric in the form of 2 or 3 layered laminate. It is important that the fabric on the top surface of membrane lamination should also support this property. If requested, the top surface fabric can be formed in some specifications to be protective from flame or heat. Guarding the body against water, wind, cold and heat, it also puts out the water generated by the motions of the body, in the form of water steam. The thermal comfort is provided when the fabric gives suitable protection to the requested field. This textile product having a special structure will meet the requirements only with suitable and correct design. The design is not only a line, pattern or an esthetical change; it is a process formed by several details. This process is an activity of production consisting of basic steps like knowledge, analysis, synthesis, evaluation and decision making. The problems should be analysed first and after having the necessary knowledge, considering the functionality, esthetical design should be developed. The production properties of membranous fibres require a special processing and design. Not only the right designs but also the production quality is vital important. Special production techniques, controls with tests,181 personnel that is able to proceed a smooth production, specific norms and a production plan concerning total quality assurance, are necessary. The clothes should be light, comfortable, long-time usable, washable, and protective in many respects, They should be preferable with their fabric, colours, design and sportive appearance. In this study designs are developed for climbing sports, considering, anatomic factors, antropometric measurements, ergonomy, measurement ratio, thermal comfort as weir as the properties of the textile product such as quality, production, knitting, ad field of usage.