İlköğretim öğrencilerinin bilgisayara ilişkin kaygı düzeyleri
Computer anxiety levels of primary school students
- Tez No: 160115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN BİLGİSAYARA İLİŞKİN KAYGI DÜZEYLERİ ERSOY, Elif Yüksek Lisans, Eğitim Bilimleri (Eğitim Teknolojisi) Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Nurettin Şimşek Eylül 2005, 52 +x Sayfa Bu çalışmada ilköğretim öğrencilerinin bilgisayar kaygı düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Genel tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın evrenini Türkiye' de ilköğretim ikinci kademede okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklerini ise 2004-2005 öğretim yılı sayısal verilerinden yola çıkarak sınıf düzeyine ve cinsiyetine göre küme örnekleme yöntemi ile belirlenen 599 ilköğretim öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilere bilgisayar kaygısını etkilediği düşünülen değişkenler ve 18 kaygı maddesinden oluşan bir ölçek uygulanmıştır. Uygulanan ölçek araştırmacı tarafından geliştirimmiş ve geçerlik-güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen veriler temel ve ileri düzeydeki parametrik istatistik teknikleri ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER ANXIETY LEVELS OF PRIMARY SCHOOL STUDENTS Ersoy, Elif Master Thesis in Educational Technology Advisor: Asst. Prof. Dr. Nurettin Şimşek September 2005, 52+ x Pages In this study, the aim is to determine primary school students' computer anxiety level. This study characterized in general searching model which universe on primary school second degree students in Turkey. As sampling it consist 599 primary school students who are determined according to class and gender in 2004-2005 school year's statictics. A scale which is thought to effect computer anxiety and 18 anxiety articles was applied on students.