Bilgisayar oyunlarının çocukların bilişsel ve duyuşsal gelişimleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
A study of the effects of computer games on childrens cognitive and affective development
- Tez No: 211607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERALP H. ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu arastırmada eğitsel bilgisayar oyunlarının derslerde kullanımına iliskin öğrenci görüslerine ve eğitsel bilgisayar oyunlarının öğrencilerin bilissel ve duyussal gelisimleri üzerindeki etkisine yer verilmistir. Arastırma kapsamında ?Eğitsel oyunların ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki bilissel gelisimleri üzerindeki, bilgisayar oyunları kaygısı üzerindeki, matematik dersine yönelik tutumları üzerindeki etkileri anlamlı farklılıklar göstermekte midir? ?lköğretim 6. sınıf öğrencilerinin bilgisayar oyunlarının eğitimde kullanılmasına yönelik algıları nelerdir?? sorularına yanıt aranmaktadır. Bu arastırma eğitsel bilgisayar oyunlarının öğretimsel amaçlı olarak kullanıldığında çocukların bilissel ve duyussal gelisimleri üzerinde ne gibi etkiler yaratabileceği konusuna açıklık getirmeyi hedeflemektedir. Öğrencilerin eğitsel bilgisayar oyunlarının eğitimde kullanılması konusunda olumlu düsünceleri olduğunun belirlenmesi ile eğitsel bilgisayar oyunlarını derslerde yardımcı bir eğitsel araç olarak kullanmanın öğrencilerin matematik basarısının artmasına katkıda bulunacağının, öğrencilere matematik dersini sevdirme konusunda yardımcı olacağının bir göstergesi sayılabilecektir. Bu nedenle bu konunun arastırılması ve tartısılması gerekmektedir. Bu arastırmanın örneklemini ?zmir ili Konak ilçesinden amaçlı örneklem ile seçilen resmi bir ilköğretim okuluna devam etmekte olan ilköğretim 6. sınıf öğrencileri olusturmaktadır. Örneklemde ulasılabilen, uygulamaya düzenli olarak katılan ve değerlendirme için geçerli yanıtlar veren 47 öğrenci bulunmaktadır. Bu çalısma temel olarak niceliksel veriler kullanılarak gerçeklestirilmistir. Veri toplama, üç ölçek ve bir basarı testi yoluyla gerçeklestirilmistir. Veriler Matematik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği (MYTÖ), Bilgisayar Oyunları Kaygı Ölçeği (BOKÖ), Bilgisayar Oyunları Ölçeği (BOÖ) ve arastırmada kullanılan eğitsel matematik oyununda yer alan içeriği kapsayan Matematik Basarı Testi (MBT) ile toplanmıstır. Bilgisayar oyunlarının ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin bilissel gelisimleri üzerindeki etkisini incelemek için Halsoft Eğitsel Matematik Oyunu kullanılmıstır. Ayrıca arastırma, öğrencilerin kendilerine yöneltilen açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlarla niteliksel olarak da desteklenmeye çalısılmıstır. Verilerin çözümü için gerekli olan istatistiksel islemler SPSS istatistik programı ve Microsoft Office Excel programı kullanılarak yapılmıstır. Elde edilen bulgular, arastırmanın amacına uygun olarak yorumlanmıs ve eğitsel bilgisayar oyunlarının öğretimsel amaçlı olarak kullanıldığında çocukların bilissel ve duyussal gelisimleri üzerinde ne gibi etkiler yaratabileceği konusuna açıklık getirmeye çalısılmıstır. Arastırma sonucunda asağıdaki bulgulara ulasılmıstır: ? Eğitsel matematik oyunu ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki bilissel gelisimlerini olumlu yönde etkilemektedir. ? Eğitsel matematik oyununun ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki bilissel gelisimleri üzerindeki etkileri öğrencilerin cinsiyetlerine ve kendilerine ait bilgisayarları olup olmamasına göre anlamlı farklılıklar göstermemektedir. ? Öğrenciler eğitsel matematik oyununu oynarken zevk aldıklarını, eğlendiklerini, mutlu olduklarını, huzurlu olduklarını belirtmektedirler. Ayrıca öğrencilerin oyun oynarken sıkıntılarını unutup oyunu kazanmak için kendilerini oyunun akısına bıraktıkları görülmektedir. ? Öğrencilerin oynadıkları diğer oyunlara göre, eğitsel matematik oyununu oynarken kendilerini oyuna daha az kaptırdıkları görülmektedir. ? Eğitsel matematik oyunu kızlar için de erkekler için de aynı çekicilikte olmustur. Eğitsel matematik oyununun öğrencilerinin bilgisayar oyunu oynama esnasındaki hisleri üzerindeki etkileri öğrencilerin cinsiyetlerine ve kendilerine ait bilgisayarları olup olmamasına göre anlamlı farklılıklar göstermemektedir. ? Öğrenciler oyun oynadıktan sonra beyinlerinin gelistiğini, daha zeki ve bilgili olduklarını hissettiklerini ve kendileriyle gurur duyduklarını ifade etmislerdir. ? Öğrenciler bilgisayar oyunlarının iyi bir bos zaman değerlendirme uğrası olduğu, bu etkinliğin onlarda yeni bir seyler öğrenmeye karsı merak uyandırdığı, bazı bilgi ve becerilerin gelismesinde onlara yardım ettiği görüsündedirler. Öğrenciler ayrıca bilgisayar oyunu oynamanın sadece çocuklar için değil büyükler için de uygun olduğunu, kızlar ve erkeklerin farklı türde oyunları tercih ettiklerini, bilgisayar oyunlarının kendilerinde bağımlılık yapabileceğini, arkadaslarıyla beraber oynadıklarında daha çok eğlendiklerini, olumsuz içerikli oyunların kendilerini olumsuz etkileyeceğini, bilgisayar oyunu oynamanın zaman kaybı olmadığını düsünmektedirler. ? Öğrencilerin çoğu bilgisayar oyunlarıyla ders islemenin daha eğlenceli olduğunu, oyunların derse olan ilgilerini arttırdığını belirtmektedir. ? Öğrenciler bilgisayar oyunları oynayarak islenen derslerde basarı düzeylerinin artacağı görüsündedirler.
Özet (Çeviri)
In this research, primary students? opinions about using educational computer games in courses and the effects of educational computer games on students? cognitive and affective developments are investigated. The research questions are as follows: 1. What are the perceptions of 6th grade students about using computer games in education? 2. Do the effects of educational games on 6th grade students differ significantly? This research aims is to clarify the effects of using educational computer games on children?s cognitive and affective developments. It?s found out that students have positive opinions about using educational computer games in courses as supplementary. They think that these games develop maths ability and make them more engaged in the lesson. Therefore, this issue is decided to be investigated The sample of this research includes primary school students who are still studying at a school in ?zmir, Konak. There are 47 students in this group participated this study regulary and answered questions completely. In this quantitative research data collection tools were three scales and a posttest. Data are collected through the Scale of Attitudes Towards Maths Lesson, Computer Games Anxiety Scale, Computer Games Scale and Maths Test. To reveal the effects of computer games on 6th grade primary school students, Halsoft Educational Maths Game is made use of. Also the research is qualitatively conducted through some open ended questions posed to the sample. Required statistics for data analysis were performed by using Microsoft Office Excel program and SPSS statistical program. Findings were interpreted appropriately according to research?s purpose. In addition, this research tried to clarify what kind of effects can educational computer games make on children?s cognitive and affective development. Finally following conclusions came up; ? Educational maths game effects the cognitive and effective developments of 6th grade students positively. ? The effect of educational maths game on the 6th grade students? cognitive development in maths course doesn?t differ whether the students have their own computers or they are male or female. ? Students explain that they like playing educational maths game, they enjoy having this activity and they feel free from anxiety when playing it. Moreover, when playing the game they forget about their problems, feel relaxed and immerse in the game and just play to win it. ? Educational maths game is interesting, attractive for both girls and boys. Students? feelings, when playing educational maths game don?t differ according to gender and whether they have their own computers or not. ? Students explain that after playing the game they feel more intelligent, wellinformed and they say that they are proud of themselves. In addition, they express that they can feel the improvement of their minds. ? Students think that computer games are very good for free time activities, games help them to develop some of their skills and arouse curiosity. Students believe that computer games are not only for children but also for adults. Boys and girls prefer playing different types of computer games. Also they enjoy more when they play games together with their friends, they know that games with inappropriate content may effect them negatively and they don?t think that playing computer games is a waste of time. ? Most of the students mention that having courses with computer games is more enjoyable and those games arouse their interest about the lesson. ? Students agree that achivement level increases in which lessons are assisted with computer games.