Öğretmen yetiştirme programlarındaki öğretim teknolojileri ve materyal geliştirme dersinin değerlendirilmesi
Evaluation of instructional technologies and material development course in teacher education
  1. Tez No: 160118
  2. Yazar: SULTAN ÖRDEKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET ÖĞRETMEN YETİŞTİRME PROGRAMLARINDAKİ ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ VE MATERYAL GELİŞTİRME DERSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Ördekçi, Sultan Yüksek Lisans, Eğitim Teknolojisi Programı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Nurettin Şimşek Ağustos 2005, 151 + xi sayfa Bu çalışmada öğretmen yetiştirme programlarındaki“Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme”dersini amaç, içerik, yöntem ve değerlendirme boyutları açısından değerlendirmek amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın evrenini Türkiye'de bulunan eğitim fakültelerinde“Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme”dersini veren bütün öğretim elemanları oluşturmaktadır. Örneklemi ise bünyesinde İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve Türkçe Öğretmenliği programlarının hepsini bulunduran eğitim fakültelerinde ya da BÖTE programını bulunduran eğitim fakültelerinde 2004-2005 öğretim yılında“Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme”dersini veren toplam 31 öğretim elemanı oluşturmuştur. Katılımcılara kişisel bilgilere, dersin amaç ve içeriğine, derste kullanılan öğretim ve değerlendirme yöntemlerine yönelik sorulardan oluşan bir anket uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde non- parametrik bir test olan kay-kare testi (a
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF INSTRUCTIONAL TECHNOLOGIES AND MATERIAL DEVELOPMENT COURSE IN TEACHER EDUCATION Ördekçi, Sultan Master Thesis in Educational Technology Advisor: Asst. Prof. Dr. Nurettin Şimşek August 2005, 151 + xi pages In this research, the aim is to evaluate aim, content, method and assessment in terms of instructional technologies and material development course in the teacher training colleges. The research is consist of relation scanning. The population of the research is consist of all the instructors who give instructional technologies and material development course in education of faculties in Turkey. The sample is consist of 31 instructors who give instructional technologies and material development course for the first term of 2004-2005 educational year in the colleges which consist of primary maths teaching, primary science teaching, primary teaching, social knowledge teaching, Turkish teaching or computer education and educational technology. A questionnaire has been applied to these instructors about their personnel knowledge, the learning objectives, content, teaching methods and assessment methods of course which have been used in the instructional technologies and material development course. In analizing of data chi-square test (a