Öğretim teknolojileri ders içeriğinin yüksek öğretim kurulunun içerik tanımlamalarına uyumunun incelenmesi (İnönü Üniversitesi örneği)
An examination of the compliance of instructional technologies course content with the content definitions of the council of higher education (The case of İnönü University)
- Tez No: 890714
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN NİHAT ŞAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) yayımlamış olduğu 2018 tarihli öğretmen yetiştirme lisans programlarında ve Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına İlişkin Çerçeve Usul ve Esaslarda Öğretim Teknolojileri dersinin içeriği ortak bir şekilde tanımlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı Öğretim Teknolojileri ders içeriklerinin Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) kur tanımlamalarıyla uyumunun nasıl olduğunu incelemektir. Bu amaç doğrultusunda İnönü Üniversitesinde 2022-2023 bahar yarıyılında öğrenme yönetim sistemi (ÖYS) platformu üzerinden yürütülen Öğretim teknolojileri ders içerikleri incelenmiştir. Durum çalışması desenine göre tasarlanan araştırmada gerekli etik izinler ve kurum onayı alındıktan sonra 7 öğretim elemanına ait ders içerikleri(videolar, slaytlar, ders notları vb.) doküman inceleme yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) Öğretim Teknolojileri dersi kur tanımları dikkate alınarak hazırlanılan 11 tema ile karşılaştırılmış ve betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında öğretim elemanlarının“Araç ve materyal olarak öğretim tasarımı”adlı başlık için en çok öğretim içeriği paylaştığı görülürken YÖK'ün kur tanımlarında yer almasına rağmen“Tematik öğretim materyali tasarlama”adlı başlık için öğretim içeriği paylaşmadıkları görülmektedir.“Öğretim teknolojilerine ilişkin kuramsal yaklaşımlar”,“Güncel okuryazarlıklar”,“Alana özgü nesne ambarI oluşturma”ve“Öğretim materyali değerlendirme ölçütleri”adlı başlıklar için en az oranda öğretim içeriği paylaşıldığı görülmektedir. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak yeni araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The content of the Instructional Technologies course is defined in a common way in the teacher training undergraduate programs and the Framework Procedures and Principles for Pedagogical Formation Education Certificate Program published by the Council of Higher Education (YÖK) in 2018. The main purpose of this study is to examine how the Instructional Technologies course contents are compatible with the course definitions of the Council of Higher Education (YÖK). For this purpose, the Instructional Technologies course contents carried out through the learning management system (LMS) platform in the spring semester of 2022-2023 at İnönü University were examined. In the research designed according to the case study design, after obtaining the necessary ethical permissions and institutional approval, the course contents (videos, slides, lecture notes, etc.) of 7 instructors were obtained using the document review method. The data obtained were compared with 11 themes prepared by considering the course definitions of the Instructional Technologies course of the Council of Higher Education (YÖK) and analyzed by descriptive analysis method. When the results obtained are examined, it is seen that the instructors shared the most instructional content for the title“Instructional design as a tool and material”, while they did not share instructional content for the title“Designing thematic instructional materials”, although it is included in the course definitions of YÖK. The least amount of instructional content was shared for the titles“Theoretical approaches to instructional technologies”,“Current literacies”,“Creating a field-specific object warehouse”and“Instructional material evaluation criteria”. Based on the results obtained, suggestions for new researchers were presented.