Türk din mûsikisinde Bekataşî nefeslerinin yeri
The situation of Bektashi hymns in the Turkish religious music
  1. Tez No: 160132
  2. Yazar: AHMET ATLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAYRAM AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
115 ÖZET ATLI, Ahmet: Bektaşî Nefeslerinin Türk Din Mûsikisi'ndeki Yeri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Danışman Yrd. Doç. Dr. Bayram Akdoğan, Ankara 2005, 121 sayfa. Bu tez giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Nefesler, Türk Din Mûsikisi içerisinde tekke mûsikisi bölümünün bir şubesi olan Bektaşî mûsikisinin en önemli formudur. Nefesler Bektaşî şâirleri tarafından yazılmış, Bektaşî inançlarını, geleneklerini, tarîkat erkânı ve prensiplerini vb. anlatan ve tarikatın en önemli ritüeli olan Cem âyinlerinde icra edilen eserlerdir. Giriş bölümünde; dinî yaşam tarzı olarak Bektaşîlik, Bektaşî mûsikisi ve Bektaşî edebiyatı hakkında genel olarak bilgi verilmiştir. Birinci bölümde nefes ve mahiyeti; nefesin tanımı, güfte olarak nefeslerin yapısı, ilâhi ve nefes arasındaki farklar, müzikal ve nağme açısından nefesler ele alınmış, ayrıca bir edebi tür olarak nefesler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise, Türk Din Mûsikisi formları ve Bektaşî mûsildsinin de içerisinde yer aldığı tekke mûsikisi formları incelendikten sonra, nefeslerin Türk Din Mûsikisi'ndeki yeri ve önemi üzerinde durularak, nefesler çeşitli yönlerden incelenmiş ayrıca ilgili konulan açıklayıcı örnek nefes notaları bölüm sonuna eklenmiştir. Nefesler, hem nazım hem de mûsiki olarak ilgi çekici bir güzellik ve zenginlik arzeder. Nefesler, Türk Din Mûsikisi'nin ilgi çekici bir bölümünü oluşturduğu gibi, orijinal özellikleriyle de diğer mûsiki formlarından kolayca ayırt edilebilir.
Özet (Çeviri)
116 SUMMARY ATLI, Ahmet: The situation of Bektashi hymns in the Turkish Religious Music, High Degree Thesis, Ankara University Social Sciences Institute, Counsellor Assistant of Assistant Professor Doctor Bayram Akdoğan, Ankara 2005,121 pages. This thesis is formed of two parts, Hymns are the most important form of Bektashi music which is a branch of dervish lodge music in the Turkish Religious Music. Hymns are works telling the Bektashi belief, tradition essentials and principals of order of dervishes etc, written by Bektashi poets and performed in Bektashi ceremonies of worship which is the most important ritual. In the part of entry, a general knowledge is given about Bektashism, Bektashi music and Bektashi literature. In the first part, hymn and its character, the definition of hymns, the structure of hymns as text, the differance between psalm and hymn, hymns in point of view of music and tune are treated, also some knowledge is given about hymns as a kind of literature. In the second part, the Turkish Religious Music forms and the dervish lodge music forms are examined and then the situation and importance of hymns in the Turkish Religious Music is considered and hymns are examined in different respects and the musical notes of hymns are added to the end of the part as examples defining concerning subjects. Hymns present an extremely beauty and richness as both poetry and music. Hymns form an interesting part of the Turkish Religious Music and can be distinguished easily from other musical forms on account of its original characteristics.