Uncitral tahkim kuralları ile milletlerarası tahkim kanunu hükümleri çerçevesinde Ad Hoc tahkim
Ad Hoc Arbitration within the framework of uncitral arbitration rules and international arbitration law
  1. Tez No: 160157
  2. Yazar: HALİME EBRU DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜGEN SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Demircan, Halime Ebru,“UNCITRAL Tahkim Kuralları ile Milletlerarası Tahkim Kanunu Hükümleri Çerçevesinde Ad Hoc Tahkim”. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Fügen Sargın, X-222 s. Bu tezin amacı, ad hoc tahkim yargılamasını, milletlerarası ticari tahkimin bir türü olarak, 1976 tarihli UNCITRAL Tahkim Kuralları ve 21.06.2001 tarihli ve 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu hükümleri çerçevesinde irdelenmesidir. Ad hoc tahkim, tahkim sürecinin, uyuşmazlığa mahsus olmak üzere, taraflarca kararlaştırılan usul kuralları çerçevesinde, belli bir kuruma bağlı olmadan yürütülmesi imkânını verir. Hakem mahkemesi ve tahkim yargılamasının tabi olacağı kurallar, tarafların anlaşması ile ve sadece o taraflar arasındaki somut olay için geçici olarak oluşturulmaktadır. Ad hoc tahkimi tercih eden tarafların, tahkimden olan beklentilerinin karşılanması, tahkim yargılamasında öncelikle taraf iradelerinin esas alınmasını, adil yargılama ilkelerine saygı gösterilmesini ve yargılama sonunda verilen hakem kararının icra edilebilirliğini gerektirmektedir. UNCITRAL Tahkim Kuralları, ad hoc tahkimi tercih eden taraflara, yol gösterici ve kendi iradeleriyle şekillendirebilecekleri nitelikte esnek kurallar sunmaktadır. Esas itibariyle tahkimin ad hoc hâlini düzenleyen Milletlerarası Tahkim Kanunu, Türk Hukukunda milletlerarası ticari tahkim alanında katedilen önemli bir ilerlemenin göstergesidir. Ancak Kanun, içerdiği birtakım sınırlayıcı hükümler ve çelişkili ifadeler nedeniyle eleştirilmektedir. 222
Özet (Çeviri)
SUMMARY Demircan, Halime Ebru,“Ad Hoc Arbitration Within the Framework of UNCITRAL Arbitration Rules and International Arbitration Law”. Master's Dissertation, Advisor: Associate Professor Fügen Sargın, X- 222 p. The purpose of this dissertation is to evaluate ad hoc arbitration assessed for the purpose of this dissertation as a type of international commercial arbitration, within the framework of UNCITRAL Arbitration Rules of 1976 and International Arbitration Law No: 4686, dated 21 June 2001. Ad hoc arbitration allows the implementation of an arbitration process within a framework of specific arbitration rules agreed upon by all parties concerned without the need for any particular institution, should a dispute arise. The rules that the arbitral tribunal must follow and to which the arbitration process must conform are drawn up with the agreement of all parties concerned, on a temporary basis and solely for the purpose of a specific agreement or arrangement. Arbitration requires placing priority on the consent of all parties concerned, respect for the principles of a fair trial and the applicability of the award of the arbitral tribunal. For parties that decide on ad hoc arbitration, UNCITRAL Arbitration Rules offer soft and guiding rules that they can shape with their own free will to suit their particular needs. The International Arbitration Law regulating, in principle, the ad hoc form of arbitration is an indication of the significant progress in Turkish Law in the field of international commercial arbitration. However, International Arbitration Law is criticised on grounds of restrictive and contradictory provisions that it articulates. 223