Yurttaşlığın tarihî gelişimi
Historical development of citizenship
- Tez No: 160156
- Danışmanlar: PROF.DR. ANIL ÇEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Tarihî süreç içinde“yurttaşlık”ın Polis'in gelişmesiyle eş zamanlı olarak ortaya çıktığım görüyoruz. Antik Yunan' da sınırlı bir grubun ayrıcalığı, bir zoon politikon olmanın zorunlu koşulu olarak anlaşılan katılımcı aktif yurttaşlığı geliştirdi. Yurttaşlık ulus-devletle örtüşen ve çoğunlukla ulus-devletin ölçütleriyle şekillendirilen ve kullanılan bir kavram olmuştur. Aynı zamanda ulus yaratma sürecinde devlete bağlanma ve üyelerinin aidiyetliliği ve kimliğinin sağlanmasında araç olarak kullanıldı. Modernite eleştirilerinin ortaya çıkmasıyla; post-modernizm, küreselleşme, çok kültürcülük ve kimlik politikaları gibi yeni fikir akımlarının doğusuyla yurttaşlığın ortaya çıkan talepleri karşılamada yetersiz kaldığı tartışılmaya başlandı. Cumhuriyetçi anlayışta, yurttaşlar kamu tartışması ve kolektif karar alma sürecine katılarak, özel çıkarlarının yönettiği yaşamlarım aşarlar ve ortak kararla uyumlu genel bir bakış açısı kazanırlar. Liberal anlayışın dayandığı temel unsur yurttaş değil, ama“iktisadî insan”dır. Birey egemen ve özerk bir varlık olarak ele alınır ve topluluk değil de birey ön sıradadır. Bu anlayışta yurttaşlık bir sözleşmeden doğan statü olarak görülür ki bu birey ile devlet ve bireyler arasında akdedilen bir sözleşmedir. Osmanlı İmparatorluğu'nda, 19. yüzyıl itibarıyla bir üst kimlik arayışının, İmparatorluk uyrukları bir arada tutacak bir Osmanlı yurttaşlığı arayışı vardır. Cumhuriyetle birlikte uluslaşma sürecinde yeni bir yurttaş tipinin yaratılması çabalan görülür. Bir nevi Liberal ve Cumhuriyetçi yurttaşlık anlayışlarının çatışmaları dönemlere damgasını vurur. 1980 sonrası yurttaşlık anlayışları nasıl dünyada sorgulanıyorsa Türkiye'de de sorgulanmaya başlanır.
Özet (Çeviri)
Summary Citizenship has been a key notion through the history. The link between nation-state, nationalism and citizenship cannot be dismissed. Nationalism is a consequence of nation-state, but nationalism is the promoter of nation-state. Citizenship is generally defined as“the membership of a nation-state”. Nevertheless, this definition does not fit the situation today we face to. There are claims of recognition of identities; such as ethnicity, religion, gender and sexual orientation. In the study, the late Ottoman period was analyzed with a view to the emergence of the notion of citizenship. During the Ottoman period, forming a citizenship was an endeavor to keep the“Millets”together under Ottoman Empire. But this effort could not manage to stop collapse of the Empire. The new Turkish Republic was founded through the collapsed Empire. The first purpose was to create a new nation-state. Therefore the construction of a citizenship was a result of nation building. The Kemalist ideology was the founder ideology of the new Republic. The main purpose of Kemalist ideology was to construct a secular state which had to erase the historical Ottoman heritage. Reforming the institutions of the state and the society could not be harmonized. Islam was a significant actor during the multi party period and 1980 junta period. There are demands of recognition of identities from the Kurds, Islamist and gender groups. The republican ideology cannot answer these claims. So a new liberal - republican approach is a requirement to keep these group in the democratic platform.