Rusya Federasyonu'nda Milletlerarası Ticari Tahkim
The International Commercial Arbitration in the Russian Federation
- Tez No: 278501
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tez çalışmasının genel amacını Rusya Federasyonu'nda (RF'nda) milletlerarası ticari tahkimin irdelenmesi oluşturmaktadır. Bu nedenle tezin adı ?Rusya Federasyonu'nda Milletlerarası Ticari Tahkim? olarak tespit edilmiştir. RF'nda milletlerarası ticari tahkimi 7 Temmuz 1993 tarihli Rusya Federasyonu Milletlerarası Ticari Tahkim Kanunu (RF MTTK), 1 Mart 2006 tarihli Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası Milletlerarası Ticari Tahkim Mahkemesi Tüzüğü (RF MTTM Tüzüğü) ve 1 Ocak 2007 tarihli Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası Deniz Ticareti Tahkim Komisyonu Tüzüğü (RF DTTK), paralel olarak RF'nun taraf olduğu milletlerarası anlaşmaların hükümleri çerçevesinde ele alınması çalışmanın inceleme konusunu oluşturmaktadır. Ayrıca, RF'nda milletlerarası ticari tahkim konusunun RF milletlerarası ticari tahkim mevzuatına paralel olarak, Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası Milletlerarası Ticari Tahkim Mahkemesi (RF MTTM) kararları çerçevesinde ele alınmasına çalışılmıştır. Dolayısıyla, Çalışmanın I. Kısmında, milletlerarası ticari tahkimin tarihi, SSCB ve SSCB ardılı dönem başlıkları altında incelenmiştir. Paralel olarak, RF'nun milletlerarası ticari tahkimle ilgili kurumların kurumsal tahkim merkezi olma niteliği, bu kurumlara ilişkin yasal düzenlemeler, dolayısıyla işleyiş tarzı ele alınmıştır. II. Kısımda, özel olarak RF'nun tarafı olduğu Milletlerarası Ticari Tahkime ilişkin 1961 tarihli Avrupa Sözleşmesi, ICSID ve üye olduğu Bağımsız Devletler Topluluğu'nun Anlaşmaları ve taraf olduğu iki taraflı milletlerarası sözleşmelere değinilmiştir. Ayrıca, milletlerarası sözleşmelerin iç hukuk üzerinde etkisi, RF'nda milletlerarası ticari tahkim acısından ele alınmıştır. Bu noktada, ilk olarak milletlerarası sözleşmelerin iç hukuk üzerindeki etkisi RF Anayasası'nın 15.4. md. ve RF MTTK çerçevesinde irdelenmiştir. III. Kısımda, tahkim müessesinin temel kurucu unsurları, RF MTTK ve RF MTTM Tüzüğü hükümleri, paralel olarak RF MTTM'nin kararları çerçevesinde irdelenmiştir. RF MTTK ve RF MTTM Tüzüğü'nün ?ad hoc? ve kurumsal tahkime elverişliliği, tahkime elverişli hukuki uyuşmazlıkların tespiti, milletlerarası unsurun tayini, tahkim anlaşmasının şekli, tarafların ehliyeti, uyuşmazlığın esasına ve usule uygulanacak hukuk, hakem sözleşmesi ve tahkim müessesinin niteliğine ilişkin benzeri hususlara değinilmiştir. Ayrıca ?ad hoc? tahkimi, UNCITRAL Tahkim Kuralları ile RF 9 Aralık 1999 tarihli Ad Hoc Tahkim Düzenlemeleri çerçevesinde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to evaluate International Commercial Arbitration in Russia, within the framework of Russian Law on International Commercial Arbitration, dated 07 July 1993 and the international conventions on arbitration to which Russian is a party and to give an overview of dispute settlement in Russia in international commercial arbitration and is focused on practical implementation of laws and rules. The Russian Law on International Arbitration is practically the UNCITRAL Model Law on Arbitration Law. Most of rules in Russian Law on international commercial arbitration are dispositive, and the texts of them are exactly the same with the texts of the Model Law. Arbitration based on freedom of contract is often confused with state arbitration (arbitrage) in countries where continues existence of state court for economical disputes with that name from Soviet Union time, e.g. in RF and inUkraine. In Russia situation is even more confused, because according to the statutory law, parties may agree, also in international relations, about Russian state arbitration court. The interpretation of non-clear arbitration clauses has been in favour of Russian state arbitrage instead of really arbitration. The Russian Law on International Commercial Arbitration regulates both the ad hoc and the institutional form of arbitration: this regulations are significant progress in Russian Law in the field of international commercial arbitration. However, Russian Law on International Commercial Arbitration is criticised on grounds of restrictive and contradictory provisions that it articulates. In order to implement a desirable system of international dispute resolution by way of arbitration the legislature of the various states have to provide a system of support to arbitration. This is also what has taken place in all states participating in 111 international commerce including Russia. However, the underlying reason for this legislative effort is not only motivated by the desirability of a functioning international dispute resolution system. It is also a consequence of the obligations under international law that the various states, including Russia, have undertaken under international treaties, first and foremost the 1958 New York Convention.