The impact of Irish dramatic tradition versus contemporariness and novelty in Martin McDonagh's Leenane Trilogy
Martin McDonagh'ın Leenane Üçlemesi'nde görülen İrlanda tiyatro geleneğinin etkileri ve yenilik
- Tez No: 160205
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez Martin McDonagh'm (1971- ) Leenane'in Güzellik Kraliçesi (1996), Connemara'da Bir Kafatası (1997) ve Yalnız Batı (1997) adlı oyunlardan oluşan Leenane Üçlemesi'nin bir incelemesidir. Üçlemedeki oyunlar İrlanda tiyatro geleneği, özellikle de John Millington Synge ile bağlantıları ve Martin McDonagh'ı günümüz tiyatro yazarlarından biri yapan tiyatrosunun yenilikçi yönleri açısından ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde Ulusal İrlanda Tiyatrosunun kuruluşu ile ilgili özet bilgi verilmiştir. Bu bölümde İrlanda tiyatrosunda 'geleneksel' olanı oluşturan William Butler Yeats, John Millington Synge and Sean O' Casey gibi yazarlar incelenmiştir. Söz konusu bölümde ayrıca Martin McDonagh'm hayatı ile ilgili kısa bilgi verilmiştir. Çalışmanın birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerinde sırasıyla Leenane'in Güzellik Kraliçesi, Connemara'da Bir Kafatası ve Yalnız Batı adlı oyunlar, Martin McDonagh'm tiyatrosunun İrlanda Tiyatro geleneği ile özellikle de John Millington Synge ile örtüşen özellikleri açısından incelemiştir. McDonagh'ın İrlanda tiyatro geleneği ile bağlantısı incelenirken üzücü yada korkunç olayları anlatırken takındığı şakacı/alaycı tavrın yanı sıra, yazarın dil kullanımı, trajik ve komik öğeleri birlikte sunması ve mizah anlayışı dikkate alınmıştır. Bununla birlikte, söz konusu yazarın çağımız tiyatro yazarları arasında anılmasını sağlayan yenilikçi yönleri, özellikle debu oyunlarda görülen televizyon kültürünün etkileri ile sinema tekniklerinin ve şiddetin sahnede kullanımı incelenmiştir. Leenane Üçlemesi incelendiğinde yazarın dili, mizahı ve ciddi tema ve durumlarda sergilediği şakacı/oyuncu tutumu yönünden İrlanda tiyatro geleneğiyle özellikle de Synge'le özleştirilebilmesine karşın yazar ayrıca televizyon ve Hollywood kültürünün de etkilerini oyunlarına yansıtmıştır. Televizyon ve Hollywood kültürünün bu etkisi sahnede vahşeti kaygısız bir tavırla yansıtmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an examination of Martin McDonagh's (1971- ) The Leenane Trilogy, which consists of the plays The Beauty Queen of Leenane (1996), A Skull in Connemara (1997) and The Lonesome West (1997). The plays in The Trilogy are examined separately in terms of their association with the Irish dramatic tradition, especially with John Millington Synge and in terms of the new aspects of Martin McDonagh's writing that places him among contemporary dramatists. In the introduction of the study, a summary of the establishment of the Irish National Theatre is given. In this part, major playwrights such as William Butler Yeats, John Millington Synge and Sean O' Casey who have established what can be termed as 'traditional' in the Irish dramatic writing are examined. Also, brief information about Martin McDonagh is given. In the first, second and third chapters of the study, the plays that constitute The Leenane Trilogy; The Beauty Queen of Leenane, A Skull in Connemara and The Lonesome West are examined respectively in terms of their association with the Irish dramatic tradition. While examining the association of these plays with the Irish dramatic tradition, the playwright's light hearted and playful treatment towards sad and frightful situations, his blending of tragic with the comic, his use of language and his sense of humor are taken into account. What is more, while studying these plays, the new and challenging aspects of the playwright's drama, especially the influence of TV culture and cinematic techniques on his writing are stated. 88Through the examination of McDonagh's Leenane Trilogy, it becomes clear that although McDonagh can be associated with the Irish dramatic canon, especially with John Millington Synge, in terms of his language, humor and his playful treatment of serious themes and situations, he is also influenced by TV culture and Hollywood. This influence enables him to display violence onstage with a light-hearted treatment. 89