Metinden sahneye Roberto Zucco
From text to stage: Roberto Zucco
- Tez No: 160206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÖNDÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
ÖZET Bernard Marie Koltes'in Roberto Zucco adlı oyununu ele alıp öncelikli olarak yazınsal metin içindeki gösterge dizgelerini yani metin kodlarım çözmeyi amaçlayan bu tez, sonrasında metin göstergelerinin sahne uygulamasına ne şekilde taşındığını, hangi sahne elemanlarından yaralanıldığını ve metin çözümlemesi sonucunda ulaşılan düşüncelerin sahneye hangi yeni göstergelerle aktarıldığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, genel olarak iki bölümden oluşmaktadır : İlk bölümü metnin yüzeydeki anlamının altındaki derin anlama ulaşmayı sağlayan ve metinsel göstergeler dizgesinin çözümünde bir metod olarak yaralanılan göstergebilimin ne olduğu, gelişimi ve tiyatro sanatına uygulanması gibi başlıklar altında göstergebilim incelenmesini, ikinci bölüm ise yazınsal metnin göstergebilimsel çözümlemesini içerir. Çalışmada Roberto Zueco şifrelenmiş bir bütün olarak ele alınmış ve bu bütündeki anlam katmanlarına ulaşmak için önce metin, en küçük anlambirim parçalarına ayrılarak incelenmiştir. Bu en küçük anlambirimleri oluşturan göstergelerin şifreleri ve birbirleriyle kurdukları ilişkiler çözülmüş; bu çözümlemeden yola çıkılarak önermelere ulaşılmıştır. Daha sonra bu önermeler gruplanarak metindeki üstanlambirim, bütünce ve bütünler bulunmuştur. Bu gruplamada her bir parçanın (altanlambirimin) önermeleri yan yana dizildiğinde sahneler arası öncelik-sonralık ilişkisindeki mantık; alt alta dizildiğinde ise metnin kurgusu belirlenmeye başlanmıştır. Önermeler aralarında dizgeler oluşturmuş bu dizgeler art arda geldiğinde ise metnin anlam katmanları ortaya çıkmıştır.Çalışmada, Bernard Marie Koltes'in, Roberto Zucco oyununun metninin göstergebilimsel çözümlemesi sonucunda ortaya çıkan düşüncelerin, bu düşünceleri meydana getiren göstergelerin neler olduğu ve bunların sahneye ne şekilde taşındığının ortaya çıkarılmasını amaçlanmış ve bu amaçla yazınsal metnin göstergebilimsel çözümlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis entitled“Roberto Zucco : From Text to Stage”primarily aims to explain the signs within the text of Bernard Marie Koltes' play 'Roberto Zucco'. followed by a detailed explanation of methods used in explaining these signs and how they are transformed to the stage, either by transforming them or by using new signs and sign systems. The study is formed by two chapters : The first chapter mainly deals with the basic principles of semiotics, its development and history, and the application of semiotics to theater. This chapter also explains the methods of semiotics used in analyzing signs and sign systems in the play's text. The second chapter is a detailed analysis of the signs in the text of Bernard Marie Koltes' play 'Roberto Zucco'. The study takes up the text as a coded whole. In order to reach the layers of meaning, the text is divided into the smallest meaningful entities and examined. By revealing the codes associated with these entities and unraveling the relations between these entities, propositions are formed as a basis for the following: The groups formed by these propositions, when composed in an horizontal order, makes up the logic of the scenes in a chronological order. Eventually, when these groups are composed in a vertical order, they make up the structure of the text. Also, between these propositions, codes are formed and used in explaining the text's semantic layers. The final objective of the study is to explain the semantic layers of the text of 'Roberto Zucco'. to analyze the signs used to form these layers and how they are transferred during the staging process. The entire analysis of the signs in the text is used as a basic source during the interpretation process. 331