Divânü Lûgati't-Türk'te isim
Nouns at Divânü Lûgati't-Türk
- Tez No: 160204
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA CANPOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
ÖZET NALBANT, Mehmet Vefa, Divânü Lûğai't-Türk'te kim,, Doktora Tezi, Danışman : Prof. Dr. Mustafa Canpolat, ss. 1-422 XI. yüzyılda Karahanlı sahasında yazılmış en önemli eser şüphesiz ki Divânü Lûğai't- TürFtm. Eser Türk lehçeleri sözlüğüdür. Divânü Lûğai't-Türkte 5147 isim ve isim soylu sözcük bulunmaktadır. Tezimiz bu isim malzemesi üzerine kurulmuştur. Tezin Giriş bölümünde Karahanlılar, Karahanlılar döneminde kültür ve sanat çevresi ve Divânü Lûğai't-Türk hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonraki 10 bölüm ise Divânü Lûğai't-Türk'te isimlerle ilgili incelemeden oluşmaktadır. ilk iki bölüm ek düzeyinde incelemeyken, geri kalan bölümler ise sözcük türleri üzerine yapılan incelemelerden ibarettir. İnceleme konusu olan bütün ek ve sözcük türleri Eski Türkçe ve Karahanlı Türkçesi'nin diğer iki eseri arasındaki karşılaştırmalarla ortaya konmuş ve adı geçen dönem eserlerinden alınan örneklerle tanıklanmıştır. Son kısımda ise geniş bir kaynakça verilmiştir.
Özet (Çeviri)
422 ABSTRACT NALBANT, Mehmet Vefa, Nouns at the Divânü Lûğai't-Türk, Doctorate Thesis, Advisor : Prof. Dr. Mustafa Canpolat, page : 1- 422 In this study is investigated nouns at the Divânü Lûğai't-Türk. There are 5147 nouns, adjective, adverbs, injections, conjuctions etc. in this book. My thesis is based on nouns which are find at Divânü Lûğai't-Türk. There are introduction and ten chapters in my thesis. Firstly inflectional suffix, secondly derivational suffix, after sequently; adjectives, numbers, pronouns, adverbs, particles, conjunctions, interjections and words of onomatopoeia. Last of all is found a bibliography. At all of chapters (to one from ten), nouns is - the term of noun is genaralized for adjective, adverbs, pronouns etc.- investigated and illustrated.