AT Rekabet Hukukunda dikey anlaşmalar hakkında 2790/1999 sayılı Grup Muafiyet Tüzüğü ve Türk Rekabet Hukukuna yansımaları
2790/1999 numbered Group Exemption Regulation on vertical agreements and its reflections Turkish Competition Law
- Tez No: 160210
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GAMZE ÖZ AŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
AT REKABET HUKUKUNDA DİKEY ANLAŞMALAR HAKKINDA 2790/1999 SAYILI GRUP MUAFİYET TÜZÜĞÜ VE TÜRK REKABET HUKUKUNA YANSIMALARI ÖZET Tezin konusu dikey sınırlamalara ilişkindir. Topluluk Rekabet Politikasının dikey sınırlamalarla ilgili kırk yıla yakın bir geçmişi olduğu dikkate alındığında, gerek tarihsel sürecin gerekse tezin konusunu oluşturan 2790/1999 sayılı Tüzüğün Komisyon 'ca kabulü öncesinde ve sonrasında dikey sınırlamalar ile ilgili getirilen düzenlemelerin ve bunların ekonomik ve hukuki yansımalarını nedensellik bağı çerçevesinde ele alınması ve tartışılması rekabet hukuku açısından önem taşımaktadır. Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinde Rekabet Hukukunun yeri değerlendirildiğinde, 1963 Ankara Antlaşması ve 1971 Katma Protokol ile başlayan 1995 Gümrük Birliği Antlaşmasıyla güçlenen Türkiye'nin Avrupa Birliği ile uyumlu rekabet hukuku düzenlemeleri yapma mükellefiyetinin yasaların yakınlaştırılması ilkesi doğrultusunda ortaya çıktığını görmekteyiz. Bu anlamda Türk Rekabet Kurulu 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Tebliği yürürlüğe koymuştur. Bu açıklamalar ışığı altında Avrupa Toplulukları Dikey Anlaşmalara İlişkin Muafiyet Tüzüğü ve Türk Rekabet Hukukuna yansımaları üç bölüm halinde tezde inceleme konusu yapılmıştır. Birinci bölümde, AT Rekabet Hukukunda dikey anlaşma kavramı incelenmiştir. İnceleme sırasında Roma Antlaşması 81 inci madde kapsamında dikey anlaşmalar ele alındıktan sonra son kısımda Roma Antlaşması 81(3) üncü maddesi kapsamında muafiyet kavramı ve unsurları üzerinde durulmuştur.ikinci bölümde, Avrupa Toplulukları Antlaşmasının 81/3. maddesinin dikey anlaşmalara ve uyumlu davranışlara uygulanması hakkında 2790/1999 sayılı Komisyon tüzüğü detaylı olarak değerlendirilmiş, Tüzük öncesinde ve sonrasında Avrupa Topluluğu'nda izlenen sistemler karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. İkinci bölüm, Dikey Muafiyet Tüzüğü'nün ve getirdiği yeniliklerin incelenmesiyle son bulmuştur. Üçüncü bölümde, muafiyet düzenlemesinin Türkiye açısından değerlendirilmesi yapılmış, Türk Rekabet Hukuku açısından dikey anlaşmalar ve Rekabet Kurulunun 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Tebliği ele alınmış, Tebliğ hükümleri ve getirdiği yenilikler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
EU EXEMPTION REGULATION CONCERNING VERTICAL AGREEMENTS AND ITS REFLECTIONS TO TURKISH COMPETITION LAW SUMMARY The subject of the thesis is related to vertical restraints. When European Union Competition Policy that has approximately forty years experience is thought of, taking the historical process and arrangements concerning vertical restraints before and after the adoption of 2790/1999 numbered Commission Regulation and its legal and economical reflections into account within the casual relation has gained a crucial importance from the point of view of competition law. When competition law's position in Turkey-EU relation is evaluated, the liability of Turkey to make the concerted competition law arrangements with EU legislation within the principle of approximation of laws that has started with 1963 Ankara Treaty and 1971 Added Protocol and strengthened with 1995 dated, 1/95 numbered Customs Union has occurred. In this respect, 2002/2 numbered Vertical Agreements Communique has come into effect by Turkish Competition Authority. According to these explanations, EU Exemption Regulation Concerning Vertical Agreements and its reflections to Turkish Competition were examined in three sections. In the first section, the concept of vertical agreements in EU Competition Law were examined generally. In the course of this examination, vertical agreements and the concept of exemption in the scope of article 81(3) of the Rome Treaty were studied.In the second section, Commission Regulation No: 2790/1999 on the application of Article 81/3 of the Treaty to categories of vertical agreements and concerted practices were examined. The systems that were applied in EU before and after this regulation were reciprocally examined. The second section ended with the examination of the provisions of Vertical Exemption Regulation and its changes to the former system. In the third section, the evaluation of exemption regulation from the point of view to Turkey was examined and vertical agreements and 2002/2 numbered Communique and its changes that this communique has brought to Turkish Competition Law were discussed.