Ondine, öykü ve bale incelemesi
Ondine: As a tale and as a ballet
- Tez No: 160228
- Danışmanlar: DOÇ. ÇAĞLAR TÜRKER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Sanatta Yeterlik Çalışması Raporu olarak hazırlanan“Ondine: Öykü ve Bale İncelemesi”adlı bu raporun amacı, Baron F. de La Motte Fouque'nin“Undine”öyküsünü Paul Taglioni, Jules Perrot ve Frederick Ashton gibi koreografların baleye nasıl uyarladıklarını incelemektir. Rapor'da“Undine”öyküsünün kaynağı, öykü yazarı Baron F. de la Motte Fouque hakkında bilgi verilmiş ve öykü özetlenmiştir. Romantik Bale'nin özellikleri açıklandıktan sonra, öyküyü baleye uyarlayan koreograflar, Paul Taglioni, Jules Perrot ve Frederick Ashton'un librettoları incelenmiş ve Fouque'nin öyküsü ile karşılaştırılmıştır. Bu bilgilere ek olarak koreografların çalışma aşamaları, yorumları, koreografık özellikleri ve bale müzikleri ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This Proficiency in Art Report entitled“Ondine: As a Tale and As a Ballet”aims to examine how choreographers like Paul Taglioni, Jules Perrot and Frederick Ashton adapted Baron F. de la Motte Fouque's tale“Undine”to ballet. In the report, information is given about the origin of the tale“Undine”, and its author Baron F. de la Motte Fouque and a summary of the tale is given. After explaining the characteristics of the Romantic Ballet, the libretto's of the choreographers who adapted the tale to ballet are examined and compared with Fouque's tale. Along with this information, commentaries are given about the creation process, the interpretations and the choreographic characteristics of the choreographers and the music of the ballets.