Büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyeleri arasındaki ilişkiler: Ankara örneği
The relations between metropolitan municipalities and district municipalities: The case of Ankara
  1. Tez No: 160259
  2. Yazar: DİLEK DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET DENİZ, Dilek.“Büyükşehir Belediyeleri İle İlçe Belediyeleri Arasındaki İlişkiler: Ankara Örneği.”Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu tezde, büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyelerinin yapılanmalarındaki tarihsel gelişim ve birbirleriyle olan ilişkileri ele alınmıştır. Tezin amacı, büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyeleri arasındaki hukuksal, yönetsel ve siyasal ilişkileri incelemek; bu ilişkilerden kaynaklanan sorunları aydınlatmak; ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini değerlendirmektir. Türkiye'de özellikle 1950'lerden itibaren kentleşmenin de hızlanmasıyla birlikte yerel yönetimlerin yapılan, işleyişleri ve merkezi yönetimle olan ilişkileri sürekli tartışma konusu olmuştur. Bu çerçevede 1984 tarih ve 195 sayılı KHK ve daha sonra 1984 tarih ve 3030 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile ülkemize iki kademeli büyükşehir yönetim modeli getirilmiştir. Büyükşehirler için öngörülen bu yeni yönetim modeli ile birlikte kimi yeniliklerin ve imkanların yanı sıra birtakım sorunlar da ortaya çıkmaya başlamıştır. Büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyeleri arasında yaşanan sorunlar hukuksal, yönetsel ve siyasal pek çok sebebe dayanmaktadır. Bunların yanı sıra tezin son bölümünde bazı belediye başkanları ile yapılan görüşmelerin sonuçları göstermektedir ki; belediye başkanları arasındaki kişisel görüş farklılıkları ve çıkar çatışmaları da bu sorunların artmasına neden olmaktadır. Bu çerçevede, bu sorunların çözümü için sunulan öneri; bu iki yönetim kademesi arasındaki yetki, görev ve kaynak dağılımının rasyonel bir şekilde düzenlenmesi; siyasallaşmanın önlenmesi; ve demokrasi kültürünün hem yöneticilere hem de yönetilenlere yerleştirilmesidir. Anahtar Sözcükler Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyesi, 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 5393 Sayılı Belediye Kanunu
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DENİZ, Dilek.“The Relations Between Metropolitan Municipalities and District Municipalities: The Case of Ankara.”Master's Thesis, Ankara, 2005. In this thesis, the historical development of metropolitan municipalities and district municipalities and the relationship with each other were treated. The aim of this thesis is, to examine the legal, administrative and political relations between metropolitan municipalities and district municipalities; to illuminate the problems caused by these relations; and to evaluate the proposals for such problems. In Turkey, the structure and operation of local governments and their relations with the central government has been a problematic subject, with the acceleration of urbanization, particularly since 1950s. Within this framework, two-tiers metropolitan administration model was established by the decree having the force of law dated 1984 and numbered 195 and then the law concerning the metropolitan municipalities dated 1984 and numbered 3030. With this new administrative model for metropolitan municipalities, some problems have arisen as well as some new developments and opportunities. The problems between metropolitan municipalities and district municipalities based on legal, administrative and political reasons. In addition to these problems; the results of interviews made with some mayors at the last chapter of the thesis indicate that differences in their personal views and interest conflict among them also give rise to these problems. In this framework, the solution proposed to sort out these problems is to: rearrange the allocation of duties, authorities and sources between the metropolitan municipalities and district municipalities rationally; to prevent politization; and to establish democratic culture in administration both for local administrators and local public. Key Words Metropolitan Municipality, District Municipality, The Law Concerning The Metropolitan Municipalities 2004 Dated and 5216 Numbered, The Law Concerning The Municipalities 2005 Dated and 5393 Numbered