Karar verme mekanizmaları ve Türk belediyeciliği örneği
Decision-making mechanisms and Turkish municipality example
- Tez No: 32455
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ TORTOP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
KARAR VERME MEKANİZMALARI VE TÜRK BELEDİYECÎLÎK ÖRNE?İ DOKTORA TEZ ÖZETÎ Karar verme mekanizmaları hızla gelişen, kabuk dünyamızda- çok önemli kavramlardan birini oluşturmaktadırlar. Teknolojik ilerlemeler etkisini tüm dünya ülkelerinde o kadar hızlı ve çabuk göstermektedirler ki, ülkeler, insanlar, şirketler kendilerini bu hızla değişime uyum sağlamak zorunda hissetmek tedirler. Bu noktada karar verme mekanizmalarının önemi ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan karar verme eski klasik anlamının dışında çok geniş etraflı bir biçimde ele alınması gereken bir kavram nite liğini kazanmıştır. Günümüzde karar verme kavramı çeşitli seçenekler arasından en uygun seçimi ve tercihi yapma; bir nevi karşılaşılan sorunlara çözüm bulma işlevi olarak ele alınmaktadır. Bu nedenle de karar verme durumunda olan yönetici yada yöneticiler karar verme aşamasına gelmeden önce içinde bulundukları durumu ku ramsal temeli olan bir metodolojiye dayandırmak zorundadırlar. Bu sözü daha açmak gerekirse, karşılaşılan sorunu, sosyal, kültürel iç ve dış çevre boyutu içerisinde ele alarak, hedeflenen amaç ve ileride ortaya çıkacak sonuçlan da düşünerek çözme yo luna gitmelidirler. Bu tezde bir yönetim birimi olan belediye örgütü, kendi örgütlenmesi içerisinde incelenerek; karar verme mekanizmasınınbir örgüt için ne ifade ettiği, gerekliliği ve etkileri ile tezde öngörülen varsayımların uygulamada ne gibi sonuçlara yol açtığı anlatılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde karar verme mekanizmaları tanıtılmakta tezde uygulanan çözümleyici model ve uygulaması hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde, Türkiye'de belediyeciliğin gelişme tarihi ne kronolojik olarak değinilerek hatırlatma yapılmakta, belediye lerde karar verme organları Büyükşehir ve îlçe belediyeleri çerçevesinde incelenmektedir. Örgütlenme yapılan aynı ancak fonksiyonel farklılıklar gösteren her iki belediye örgütünün bir birleriyle olan ilişkileri, karar verme mekanizmalarının işleyişi ve etkinliği belirtilmektedir. Bu bölümde, yeni bir yerel yönetim anlayışı başlığı altında“Türkiye'de ve Dünya'da Yerel Yönetim Birlikleri ve Yerel Yönetimlerde Yeniden Yapılandırma”çalışmaları ile son yıllarda belediyecilik anlayışındaki gelişmeler ve bu gelişmelerin ülkemizdeki yerel yönetim anlayışına etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, çalışma alam olarak seçilen Yenimahalle Belediyesinin kuruluş tarihi, örgütlenmesi, faaliyetleri ve beledi ye organlarının yapısı ile ilgili bilgi verildikten sonra var sayımlar çerçevesi içinde izleyici olarak katılman Belediye Mec lisi, Belediye Encümeni ve bölgesel toplantılarda edinilen izlenimlere yer verilmektedir. Bu gözlemlerin yanısıra, destekleyici ve karar verme bi rimlerinde yer alan kişilerin görüşlerini yansıtan soru cetveli uy-gulamasının değerlendirmesi de yer almaktadır. Değerlendir mede, karar verme birimlerinin bu işlevlerini kendilerine uygun görülen önem sırası içinde yapmadıkları, karar verme süreçlerim doğru işletmedikleri ve birbirleri arasındaki üetişimin sosyal, kültürel eğitim düzeyi açısından oldukça dikkate değer farklılıklar nedeniyle kopukluk gösterdiği görülmüştür. Bu durum, Belediyenin yönetici faaliyetlerini kararlarını olumsuz etkilemekte ve karar verme mekanizmalarının uygulana madığı durumlara iyi bir örnek teşkil etmektedir. Sonuç bölümünde, ülkemizde özellikle kamu yönetimi alanında bu konuda önemli bir açık bulunmakta olduğu, bu açığın giderilmesi için karar verme birimlerinin iyi belirlenmesi ve karar alırken gerekli olan aşamalardan geçilmesi ve özellikle örgütlerde ferdi kararlardan kaçınılması gerektiği vurgulanmak tadır. Son söz olarak, karar verme mekanizmalarının bir organi zasyonun fonksiyonlarını yerine getirmedeki önemini karar verici lerin iyi anlaması ve uygulaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
DECISION-MAKING MECHANISMS AND TURKISH MUNICIPALITY EXAMPLE DOCTORATE THESIS SUMMARY Decision- making mechanisms is playing very important role in our life and changing its crust with an enourmous speed. As techological developments effect the entire world rapidly, the countries, people and firms have to adjust themselves to these outrageous changes. At this point, the importance of the decision- making mechanisms gain importance. For this reason decision- making has gain broader sense than its classical meaning. Today, decision making mechanism concept is defined as making the best choice among several alternatives and finding solutions to the problems faced. For this reason, Chief Executive of the Organization (CEO) should put the situation they are in on a methodological basis before they make the final decision. If we try to explain this in detail, CEO's should find a solution to the problem by considering the social and cultural internal external environment and its probable effects. In this thesis municipality is discussed as an administrative unit of Türkiye and the meaning of decision- making mechanisms in an organisation, its importance, effects and leading effects of assumptions are studied in detail. In the first section of the study the decision making mechanisms have been defined and a brief information has beengiven on the model named as“Analytical Model”and its applications. In the second section, municipality in Türkiye is studied in chronological order and the decision- making organs of Metropolitan and Country Municipalities have been examined. The interaction between the two kinds of municipalities that have same organizational structure but with different functions, the process of decision- making mechanisms and their effect are studied briefly. In this part, under the title of a New Local Authority International and National Union of Local Authorities and Restructural Activities have been discussed. Recent developments in meaning of municipality and its effect on Tiirkiye's understanding of local authority is also studied. In the third section, an information is given on the structure of the municipality organs, their functions organizational history of the Yenimahalle Municipality which is chosen as a study area. In the frame of assumptions and the impressions that have been acquired during the regional meetings, town councils and municipal corporation meetings are also stated. Along with these observations an evaluation of a questionnaire reflecting the interviewed people's opinions working at the support or decision- making sections of the Yenimahalle Municipality have been discussed. During the evaluation, it has been noted that the decision-making units did not fulfill their functions according totheir priorities, fail to workout decision making process properly and there is a lack of communication among the employees due to the social, cultural, educational differences between them. This situation can be a good example for the improperly applied decision- making process and can be easily stated that, it effects the municipality's administrative functions and decisions negatively. In the conclusion section, it has been stated that there is a big gap in this field in public administration in Türkiye. In order to of get rid of this gap a concise determination of the decision- making units to get through the necessary phases of the decision- making process is a necessity. The other necessity can be stated as organizational decision is above personal decision. As a conclusion, the decision- markers should understand the importance of the decision making mechanisms, its functions and die application in an organization.