Nusayrilerde inanç bağlamında etnisite ve toplumsal cinsiyet ilişkileri
Ethnicity and social gender in the Nusayri community within the context of religious belief
- Tez No: 160269
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUAVİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ii ÖZET İŞOĞLU, İlker Mustafa. Nusayrilerde İnanç Bağlamında Etnisite ve Toplumsal Cinsiyet İlişkileri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu tezin amacı Nusayri etnisitesi içerisinde etnik kimlik inşa süreçlerini ve bu süreçlerin bir parçası olan ötekilerle aralarına çizdikleri sınırları; bu sınırların arkasında yatan temel dinamikleri Nusayrilerin özgül Alevi inanç sistemi ekseninde, etnisite- toplumsal cinsiyet ilişkilerini de göz önünde bulundurarak incelemektir. Bu tez kendine, etnik kimliği sabit ve değişmez bir olgu olarak görmeyen, ancak ötekilerle ilişkiler içinde gerçekleştirilen toplumsal bir tasarım olarak açıklayan Barth'ın yöntemini kullanarak çift bileşenli etnik kimliğe sahip Arap Alevileri yani Nusayrileri konu edinmiştir. Bu doğrultuda araştırmada öncelikle çalışmanın anahtar kelimeleri olan etnisite, etnik kimlik ve toplumsal cinsiyet kavramları ve bu kavramlar arasındaki karşılıklı ilişki tanımlanmıştır. Tezin sorunsalı çerçevesinde ilgili bu kavramlar tanımlanıp, açıklandıktan sonra Nusayri etnik grubunun tarihi ve Nusayri etnisitesinin yaratılması ve yeniden üretilmesinin kaynağında yer alan“özgül Alevi”inanç sistemleri sistematik bir biçimde anlatılmıştır. Nusayri inanç sisteminin ayrıntılarının ortaya konulduğu bu bölümde yer alan bilgiler etnik kimlik inşa süreçleri ve etnisite olgusuyla ilişkilendirilmeden aktarılmış olmakla birlikte, bu bölümün devamında Nusayri etnisitesinin oluşum ve devam süreçleri ve bunun arkasında yatan temel dinamik olan“öteki”lerle araya çekilen sınırlar Nusayriliğin özgül Alevi inançları ve ritüelleri üzerinden tartışılmıştır. Son bölümde ise Nusayri etnisitesinin yaratım ve sürdürülmesi sürecinde ötekilerle olan farklılığı yaratan ve yaşatan özgün dinî kültürün yeniden üretilerek sınırların canlıiii tutulmasını sağlayan kadınlar toplumsal cinsiyet ilişkileri üzerinden tartışılmış ve kadınların bu süreçlerdeki yeri sorgulanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma Barth'ın etnik gruplar ve sınırlarına üzerine teorik yaklaşımdan hareketle, farklı etnik gruplarla yüzyıllarca yan yana ve iç içe yaşamış Nusayri etnisitesinin oluşum ve devam dinamiklerini; ötekilerle olan sınırların yaratılma, korunma ve sürdürülmesini tartışmış; Nusayri etnisitesinin sürekli olarak başka etnik gruplarla ilişki ve etkileşim sürecinde olmasına rağmen özgün etnik kimliklerini görece büyük oranda koruyabilmesinin ve asimile olmadan günümüze kadar gelebilmelerinin arkasında 'özgün Alevi' inanç sistemlerinin olduğunu göstermiş;, çalışmanın hipotezi -Nusayri etnik grubunda kadınların“kültürel Nusayriliğin”, erkeklerin ise“yüksek Nusayriliğin”taşıyıcısı oldukları ve toplumsal cinsiyet ilişkisinin bu dolayımla kurulduğu- doğrulanmıştır. Anahtar Sözcükler Etnisite, Etnik Kimlik, Toplumsal Cinsiyet, Alevi, Nusayri
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT İŞO?LU, ilker Mustafa. Ethnicity and Social Gender in the Nusayri Community within the Context of Religious Belief, Master Thesis, Ankara, 2005. The aim of this thesis is to study the ethnic minority of the Nusayris regarding the establishment of their ethnic identity by means of cultural boundaries by means of the creation of specific cultural patterns and mechanisms. Also the role of gender and the relation between gender and ethnicity within this community is the subject of this study. We conducted our research in compliance with Barth who emphasized that ethnic groups define themselves mainly on identity level. According to Barth views concerning ethnic groups, the social relations between this ethnic group and the others and the results of these relations have to be taken into consideration. First we have defined the keywords ethnicity, ethnic identity and social gender and the relation between these concepts. Then we have described systematically the historical development of the Alevite belief which plays an important role in the creation and reproduction of the Nusayri ethnicity and ethnic identity. We have studied the Nusayri belief system in details, and continued by analyzing the construction processes of their ethnic identity. The ethnic group imposes values regarding gender to the new-born members through acculturalisation. These values, which are indispensable for the group's ethnic identity, comply with the social and cultural structure of the group. For this reason it many ethnic groups the women are the ones who transfer the traditional culture and identity of the group. For his reason we have discussed also the role of the women, who have a great influence on the mentioned processes. Therefore we could come to the result that ethnic groups, i.e. ethnicities, can only survive if the boundaries of the ethno-cultural differences between the group and the others are maintained. The cultural differences between ethnic groups, which are the fundaments of these boundaries, are not a result of a lack of relation and interaction.V During the interaction of different ethnic groups certain common cultural elements might come into being, but this does not mean that the boundaries between ethnic groups will be abolished as time passes by. Key Words Ethnicity, Ethnic Identity, Gender, Alevites, Nusayris