Eine semiotische analyse über die werbediskurse im Deutschen und Türkischen fernsehen
Alman ve Türk televizyonlarında reklam sloganları üzerinde göstergebilimsel bir analiz
- Tez No: 160270
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARMAĞAN ETHEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Almanca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
IV ÖZET ADIGÜZEL, Emre. Alman ve Türk Televizyonlarında Reklam Sloganları Üzerinde Göstergebilimsel bir Analiz, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu çalışma, Alman ve Türk reklam filmlerinin söylemlerinden, göstergebilimsel analizler yardımıyla elde edilen hedef kitlelere ait profil verilerini, karşılaştırmayı amaçlamıştır. İlk bölümde, göstergebilim temel yönleriyle ele alındıktan sonra, gelişim sürecinin önemli duraklarına ve bu“yeni”bilimin temellerini atan bilimcilerin kuramlarına yer verilmiştir. ikinci bölümde, 'reklam dünyası' tanıtılmaya çalışılırken reklamcılığın tarihsel gelişim süreci, 'reklam retoriği' ve bir reklamın oluşum aşamaları işlenmiştir. Reklam dünyasını tanıttıktan sonra reklam ve göstergebilim ilişkisi, Roland Barthes ve Charles William Morris'in kuramları ışığında, gösterilmeye çalışılmıştır. Burada, iki farklı 'Söylem Kuramı', ayrıntılarıyla ve tüm bileşenleriyle incelenmiştir. Üçüncü bölümde, reklam söylemleri konusundaki kuramsal bilgiler, bir analiz yöntemine dönüştürülerek, kaydedilmiş reklam filmleri içinde en kapsamlı grubu oluşturan besin reklamları üzerinde uygulanmış ve nedensellik derecesi anlaşılabilen sonuçlara ulaşılmıştır. Dördüncü bölümde, Alman ve Türk reklam söylemleri'nin ortak yönleri ve farklı yönleri ortaya konmaya çalışılarak, tüketim amacıyla etkilemeye ve harekete geçirmeye çalıştıkları hedef kitlelere ait profiller elde edilmiş ve karşılaştırılmıştır Anahtar Sözcükler Göstergebilim, Söylem Analizi, Charles W. Morris, Roland Barthes, Reklam.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ADIGÜZEL, Emre. A Discourse Analysis about the German and Turkish Television Commercials, Master's Thesis, Ankara, 2005. This study aims at comparing the profile data of target masses of German and Turkish commercial discourses with the help of two semiotic analyses. In the first part, after Semiotics has been handled with it's basic principles, the developmental period and the theories of the scientists of this“new”science have been discussed. In the second part while the“world of commercials”has been introduced, historical development of this field“the commercial rhetoric”and the creation phases of a commercial have also been dealt with. After the world of commercial is introduced, the relation between Commercial and Semiotics is demonstrated in the light of the theories of Roland Barthes and Charles William Morris. Here, the two different“Discourse Theories”are emphasized in detail with all their components. In the third part, theoretical information about commercial discourses are transformed in to a method of analysis and this method is applied to the commercials on alimentation which constitutes the largest group among the recorded commercials and reasonable results have been reached. In the fourth part, differences and similarities between the German and Turkish commercial discourses are shown and profile data of target masses, affected and moved by these discourses for the aim of consumption, have been gathered and compared. Key Words Semiotics, Discourse Analysis, Charles W. Morris, Roland Barthes, Commercials.