Ortaöğretim okullarında kitaplık işleri
Library services in secondary schools
  1. Tez No: 160291
  2. Yazar: SULTAN BİLGE KESKİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Okul kitaplıkları, okumayı öğrenmiş her öğrenci için büyük önem taşır ve onları geleceğe hazırlamada büyük rol oynarlar. Okul kitaplıkları, öğrencilerin bilgi toplumunda gereksinim duyacakları bilgiyi bulmayı, ayrımlamayı ve yorumlamayı öğrendikleri yerlerdir. Bu durumun en verimli şekilde değerlendirilmesi ise okul kitaplık işlerinin bilinmesi ve tam olarak yerine getirilmesi ile mümkündür. Araştırmada, öncelikle okul kitaplık işlerinin neler olduğu belirlenmeye çalışılmış, Ankara İli Yenimahalle ilçesindeki ortaöğretim okullarında bu işlerinin ne düzeyde yerine getirildiği sorununa yanıt aranmıştır. Araştırma evrenini Yenimahalle ilçesindeki ortaöğretim okulları oluşturmaktadır. Evrende bulunan 37 okuldan 12 si örnekleme alınmıştır. Araştırma verileri gözlem ve görüşme yoluyla toplanmıştır.“Okul Müdürü Görüşme Formu”,“Öğrenci Görüşme Formu”ve“Kitaplık Çalışanı Görüşme Formu”olmak üzere üç adet görüşme formu hazırlanmıştır. Veriler araştırmacı tarafindan bizzat okullara gidilerek toplanmıştır. Görüşme ve gözlem formları ile toplanan veriler, görüşme ve gözlem formlarının her sorusu için ayrı ayrı değerlendirilerek her maddeye verilen yanıtların sayı ve yüzdeleri bulunmuştur. Gözlem ve görüşme sonrası ulaşılan bilgiler, yasal, yönetsel ve bilimsel metinlerde olması gerekenlerle karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. Araştırma sonunda Yenimahalle ilçesindeki ortaöğretim okullarında kitaplık işlerinin yeterli düzeyde yerine getirilmediği sonucuna varılmıştır.11 Sorunun çözümü için şu öneriler getirilmiştir: 1. Milli Eğitim Bakanlığı tararından okul kitaplıkları alnında mesleki eğitim almış kitaplık görevlileri atanabilir. 2. Okul kitaplıklarında görevlendirilen öğretmenlerin ve okul kitaplıkları ile ilgili mesleki eğitim almamış olan çalışanların bu alanda hizmet içi eğitim almaları sağlanabilir. 3. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul kitaplıkları için ayrı bir bütçe ayrılabilir. 4. Okul kitaplıkları işlerini ne düzeyde yerine getirildiği sorunu üzerine Türkiye çapında bir araştırma yapılabilir. 5. Öğrenci ve velilerin de katılımlarıyla okul kitaplığının hafta içinde çalışma saatleri içerinde, hafta sonlarında ve yaz ve yarıyıl tatillerinde de açık tutulması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY School libararies have great importance for the student who have learned the literacy and they play an integral role in educating them for the future. School libraries are the places where students learn how to find, analyze, evaluate, and interpret the information they will need in the information based society. In this research it is attempt to define what the school library services are and the level of how these services have been carried out in the school libraries in Yenimahalle. The population of this search is 37 high schools in Yenimahalle. The sample is 12 high schools in Yenimahalle. The data of the search have been gathered by means of 'The Interview Form for the School Manager', 'Interview Form for the Librarian', 'Interview Form for the Student' and 'The Observation Form For The School Library'. Data were got by the searcher herself. The data gathered by means of the interview forms and the observation forms have been evaluated singly for the each question and the frequencies and the percentages have been calculated. The data gathered after the observation and the interview have been compared with the statutory and the administrative literature. The conclusion drawm from the search is that the school library services are not carried out sufficiently. The following are suggested as the solution of the problem: 1. Professional school librarians can be appointed by the Ministery of Education.IV 2. School libraray employees who are not professional can take an in- service course. 3. A school library budget can be allocated by the Ministery of Education. 4. School libraries can be open in the holidays and the weekends by the help of the students and the parents.