Buket Uzuner'in romanlarının psikanalitik yöntemle incelenmesi
A study on the novels of Buket Uzuner according to the psychoanalytic approach
- Tez No: 160290
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
11 ÖZET ALTIKULAÇOĞLU, Sevilay. Buket Uzuner'in Romanlannm PsikanaMtik Yöntemle İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu tezde, Buket Uzuner'in romanlanndaki kişiler, psikanalitik yöntemle incelenmeye çalışılmıştır. Bu yapılırken, söz konusu eleştiri yönteminin çoğunlukla teorik kısmına eğilen, eserler üzerinde derinlemesine kullanımının pek yaygın olmadığı edebi tenkid çalışmalanmızdaki eksikliği giderme adına bir adım atma amaçlanmıştır. Psikanaliz kuramına dayanan psikanalitik eleştiride, yalnızca Sigmund Freud'un öğretisi esas alınmıştır ve eserin kendi basma bir bütün olduğu düşünülerek eser-yazar-okur ilişkisine değinmeden sadece, romanlardaki kişilerin çözümlemesine gidilmiştir. Böylece, romanların psikolojik boyutunu daha fazla algılama, romandaki ruhbilimsel gerçekliğin romanların edebi değerine katkısını ortaya koyma hedeflenmiştir. Çalışma, giriş, sonuç ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Girişte, Freud'un öğretisi çerçevesinde psikanaliz kuramı, psikanaliz kuramının tarih içindeki gelişimi, psikanalitik eebiyat eleştirisi ve psikanalitik edebiyat eleştirisinin tarihi gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Buket Uzuner'in hayatı ve sanatı üzerinde durulmuştur, ikinci bölümde, Uzuner'in dört romanı; İki Yeşil Susamuru, Balık İzlerinin Sesi, Kumral Ada Mavi Tuna ve Uzun Beyaz Bulut Gelibolu ana hatları ile tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde ise Buket Uzuner'in romanları psikanalitik yöntemle incelenmiştir. Bu bölüm, Electra Kompleksi, Oedipus Kompleksi, cinsellik, rüya, aşk, eş cinsellik ve ego-süperego- id olarak yedi başlığa ayrılmıştır. Bu başlıklar, bir anlamda Freud'un öğretisinin ana parçalandır ve Uzuner'in romanlanndaki örneklerin yoğunluğuna göre bir sıralamayla ele alınmıştır. Sonuçta, incelemelerin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Yararlanılan kaynaklann tümü de kaynakçada belirtilmiştir.m Sonuç olarak, modem bir sanatçı olan Buket Uzuner'in romanlarının, içerdiği yoğun karakter tahlilleri, psikolojik dünyaları ile ön plana çıkan kişiler dolayısıyla psikanalitik yöntemle incelemeye çok uygun olduğu görülmüştür ve bu yöntemle yaklaşıldığında romanlara daha fazla nüfuz edilebildiği tespit edilmiştir. Uzuner'in romanlanndaki sanatsal derinlik, taşıdıkları psikolojik derinlikle yakından ilişkilidir. Anahtar Sözcükler Buket Uzuner Türk Romanı Electra Kompleksi Oedipus Kompleksi Rüya Cinsellik Ego Superego td Nevroz
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ALTDCULAÇO?LU, Sevilay. A Study on the Novels of Buket Uzuner According to the Psychoanalytic Approach, Master's Thesis, Ankara, 2005. In this thesis, the characters in the novels of Buket Uzuner are tried to be analyzed according to the principles of the psychoanalytic approach. It is hoped that this study is a further step among the other studies which generally focus on the theoretical side of the psychoanalytic approach and which do not use this approach intensively in the analyses of literary works in Turkish literature. In the psychoanalytic criticism, which is based on the theory of psychoanalysis, the ideas of Sigmund Freud form the basis. Since each novel is seen as a whole in itself, the relation of the book, author, and reader is not mentioned, and the characters in the novels are analyzed only. So the goal is to emphasize the psychological aspect in the novels and to highlight that this aspect has a contribution to the value of the novels in terms of art. This study consists of an introduction, a conclusion and three chapters. In the introduction part, the reader is informed about the theory of psychoanalysis within the scope of Freud's ideas, the development of this theory throughout the history, psychoanalytic criticism, and its background. In the first chapter, the focus is on Buket Uzuner's life and her art. In the second chapter, her four novels ( İki Yeşil Susamuru, Balık îrferinin Sesi, Kumral Ada Mavi Tuna, Uzun Beyaz Bulut Gelibolu ) are mentioned briefly. In the third chapter, these novels are analyzed in the light of psychoanalytic approach. This chapter has seven subtitles as the complexity of Electra, the complexity of Oedipus, sexuality, dream, love, homosexuality and ego-superego-id. These subtitles are the basic principles of Freud's ideas and they are put into anFinally, the conclusion part is a general evaluation of the whole study. All of the sources used in this thesis are stated in the references part. Consequently, it is seen that Buket Uzuner's novels are very suitable for being analyzed according to the psychoanalytic approach due to the fact that these novels involve detailed analyses of the characters, and that these characters are in the foreground in terms of their psychological states. It is also seen that the interpretation of these novels is easier by means of the psychoanalytic approach. To sum up, these increase the importance of Uzuner's novels in terms of art. Key Words Buket Uzuner Turkish Novel Complexity of Electra Complexity of Oedipus Dream Sexuality Ego Superego Id Neurosis