Örgütsel iletişimde örgüt kültürürnün etkisi Türkiye-Azerbaycan karşılaştırması
The effect of organization culture on organizational communication the comparison of Turkey-Azarbaijan
  1. Tez No: 160293
  2. Yazar: SABİNA NEİMETZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
11 ÖZET Beril Akıncı Vural (2003)'ın bakış açısına göre“Bir aklın bir başka aklı etkileyebileceği bütün süreçler”olarak tanımlanabilen iletişim, örgüt kültürünün oluşması ve korunmasında da önemli bir araçtır. Bir diğer deyişle, örgütsel iletişim örgüte yeni katılanların örgüt kültürüyle bütünleşmelerinde ve sosyalizasyonlarında önemli bir kanaldır. Yeni üyelere formel ve informel iletişimi sağlayan örgüt kültürü, üyelerin kültürel tarihi, değerleri, normları ve beklentileri öğrenmesine yardım eder. Bir firmanın sahip olduğu kültür, ancak iletişim sağlanmasıyla anlam kazanabilir. Bundan dolayı örgütsel kültür ile iletişim arasında çok yakın bir ilişki vardır. İletişim yoluyla örgütsel kültürün temel öğeleri olan değerler, normlar, hikayeler, tarih, gelenekler diğer bir deyişle örgütün sembolik dünyası yorumlanabilir. Bu araştırmanın genel amacı Türkiye'de ve Azerbaycan'da örgütsel iletişim ve örgütsel kültür arasındaki farkları ortaya koymaktadır. Araştırma Türkiye'de ve Azerbaycan'da dört özel inşaat şirketinin genel müdürlük ve şubelerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan anket Ankara ve Bakü'deki uygulama için izin alınan şirketlerin bütün bölümlerine dağıtılmıştır. Anketi cevaplayanlar arasında müdür, müdür yardımcıları, şefler ve memurlar yer almaktadır. Elde edilen veriler bağımsız t - testi ile analiz edilmiştir. Bu çalışmada analiz sonuçlan dikkate alındığında genel olarak Türkiye ve Azerbaycan'da inşaat şirketlerinin iletişimlerinin farklı bir derecede işledikleri görülmektedir. Türkiye'de örgütsel iletişim Azerbaycan'a nazaran daha fazla çıkmıştır. Araştırma kapsamına alman inşaat şirketlerinin örgüt kültürlerine bakıldığında ise, Azerbaycan'daki firmalarda işe yönelik olma derecesi Türkiye'ye nazaran daha fazla olduğu bulunmuştur. Ayrıca, Azerbaycan'daki firmalarda insanm ilişkileri Türkiye'ye nazaran daha fazla çıkmıştır. Son olarak, Azerbaycan'daki kurum ve kuruluşlarda çalışanların çalıştıkları kurumların tarihine ve işleyişine ilişkin yerleşmiş gelenekleri, adetleri ve törenleri, Türkiye'ye nazaran daha geri planlarda kalmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Communication, (Vural, 2003) defined as the whole processes in which one mindset can influence the other one, is an important instrument for the establishment and preservation of organizational culture. Organizational culture is a substantial channel for the newcomers, in the process of their socialization and integration with the organizational culture. Organizational culture, providing formal and informal communication, helps the members to learn cultural history, values, norms and expectations. The culture of a firm can only become meaningful through communication. Consequently, there is a close relationship between organizational culture and communication. By means of communication, basic components of organizational culture-namely values, norms, stories, history, traditions, in other words the symbolic world of the organization, can be interpreted. General aim of this research is to examine the differences in organizational communication and organizational culture both in Turkey and Azerbaijan. The study was conducted in general directorate offices and branch offices of four private construction companies in Turkey and Azerbaijan. Questionnaire was distributed to all departments of the companies from which officiall permits were received respondents were managers, vice-managers, chiefs and civil servants. In order to determine the differences of organizational communication and organizational culture,“Demographic Informational Form”is also applied to all workers. 65 women and 135 men replied to the questionnaire. Data gathered were analyzed by using Independent T-test. The results suggested that the degree communication within the construction companies in Turkey and Azerbaijan are different. Organizational communication in Turkey was higher when compared with Azerbaijan. In terms of organizational culture, production-orientation and relationship - orientation were higher inAzerbaijan than in Turkey. Finally, the tradition, customs, and rituals of the organizations in Azerbaijan remained behind those in Turkey.