Sosyal denetim ve Türkiye uygulaması
Social audit and its application in Turkey
  1. Tez No: 160294
  2. Yazar: FATMA ÖZGE BARUÖNÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemiz işletmeleri için yeni bir kavram olan sosyal denetim kavramı incelenmiş, Türkiye' de sosyal denetimin uygulanabilirliği tartışılmış ve bir bağımsız denetim şirketinin yöneticisine ve ülkemizde faaliyet gösteren kurumsallaşmış şirketlerin yöneticilerine b ı konuda ne düşündükleri ve şirketlerin konuya nasıl yaklaştıklarına dair sorulara yöneltmek yoluyla nitel bir alan araştırması yapılmıştır. Bu tez çalışması, altı ana bölümden meydana gelmiştir.Birinci bölümde, genel olarak tez çalışmasının ana hatlarından, ikinci bölümde, sosyal sorumluluk ile ilgili tanım ve kavramlardan, üçüncü bölümde, sosyal denetim kavramı ve uygulamalarından, dördüncü bölümde etkileşenler yaklaşımmdan bahsedilmiştir. Beşinci bölümde ise konu çok daha dar ve özel bir kapsama indirgenmiş, Türkiye'de faaliyet gösteren şirketlerin yöneticilerine sosyal denetim hakkında önbilgi verilerek kendi şirketleri açısında konuyu değerlendirmeleri istenmiş, diğer yandan da bir bağımsız denetim şirketinin yöneticisinin kavramla ilgili görüşleri alınmıştır. Altıncı bölümde ise, araştırmada elde edilen sonuçlar dahilinde sosyal denetimin avantajları ve Türkiye'de uygulanabilirliği konusundaki görüşler ve öneriler özet halinde sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre denetim şirketlerinin ve diğer şirketlerin konuya olumlu yaklaştıkları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarım da göz önüne aldığımızda sosyal denetimin Türkiye'de uygulanabileceği, yarattığı avantajların şirketleri bu denetime tabi tutulma konusunda teşvik edeceği ve uygulandığı takdirde, şirketlerin bundan hem maddiyat hem de prestij ve güvenirlik kazanma açısından faydalanacağı, aym zamanda toplumun yaşam kalitesinin artacağı ve ekonominin gelişimine katkıda bulunacağı sonucuna varılmıştır.Anahtar Sözcükler Sosyal Denetim, Kurumsal Yönetim,İş Ahlakı, İş Etiği.
Özet (Çeviri)
In tins study, first of all the social audit concept, which is a new concept for Turkish companies, brought up and men applicability of social audit concept in Turkey was discussed, and after that a survey was conducted by interviews, which were made with managers of an independent audit company and some other companies operating in different sectors regarding their opinions and approaches of their companies to the subject of social audit This thesis study has seven chapters. First chapter lays out me framework of the thesis, second chapter reveals the concepts and definitions about social responsibility and stakeholder aproach, third chapter mentions corporate govarnance and fourth chapter mentions social audit concept and applications. Fifth chapter focuses on a narrower topic, managers of corporations which operate in Turkey were informed about the subject social audit and feedbacks about their companys' standpoint were taken. Also in tins chapter, a manager of an independent audit company was contacted and his opinions about the social audit were requested. Sixth chapter evaluates the results of the survey. In the seventh chapter in the light of results some opinions and suggestions regarding the advantages and applicability of social audit concept in Turkey are mentioned. This research has shown us that auditors and corporations operate in Turkey usually have positive point of views. Also if the research results considered, social audit can be applied in Turkey and if done so, because of its advantages, corporations operate in Turkey will be inclined to participate to the audit system, and benefit in a material and non-material sense. Also life quality of he whole society will increase and economy's development will be positively affected, if the topic concept can be correctly applied.Key Wards Social Audit, Corporate Govarnance, Business Ethic