Türkiye ve Makedonya'da ilköğretim ikinci kademe Türkçe dersi öğretim programlarının karşılaştırılması
Comparing the programs of Turkish course at the secondary level of primary schools in Turkey and Macedonia
  1. Tez No: 160295
  2. Yazar: OSMAN EMIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Bir ülkenin, başka bir ülkenin eğitim ve öğretim sistemini incelemesi, kendi öğretim programında olmayan ama olması gereken özellikleri tesbit etmesi ve bu tesbitler ışığında programlarına yön vererek onları iyileştirip geliştirmesi açısından önemlidir. Bu araştırmayla, Makedonya Cumuriyeti'nde 1945'ten 2003 yılına kadar uygulanan Türkçe dersi programlarının karşılaştırılması, bu programların değişim ve gelişimlerinin tanımlanması aynca Türkiye ve Makedonya Cumhuriyeti'nde 2003 yılında kullanılmakta olan İlköğretim İkinci Kademe Türkçe Dersi Programlarının program öğeleri (hedef, içerik, eğitim durumu ve sınama durumlarını) açısından karşılaştırarak aralarındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri yazılı kaynaklarda bulunduğu için, tarihsel yöntem kullanılmış, alt problemlere ilişkin veriler yorumlanarak betimlenmeye çalışılmıştır. Bugüne kadar Makedonya Cumhuriyeti'nde yapılan program geliştirme çalışmalarına bakıldığında, hazırlanan programların ya bir önceki programa eklemeler yapıldığı ya da programda bazı değişiklikler yapılarak benzer programlar oluşturulduğu görülmüştür. Her iki ülkede halen kullanılmakta olan ilköğretim ikinci kademe Türkçe dersi öğretim programları incelendiğinde, aralarındaki farklılıktan çok benzerliklerin bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY For a country, it is highly vital to examine educational system of another counrty in detail and determine the properties that it does not have but should have. Afterwards, in the light of these determinations, the country should improve, cultivate and regulate its own system. This research aims at making a comparison of Turkish curriculum in terms of its components in Macedonia from 1945 to 2003 and identifying the changes and evolutions of these components. This paper also tries to reveal the differences and similarities of Secondary Level Turkish Curriculum in Turkey and Macedonia that is used in 2003 by collating components of that curriculum. Since data of this research takes place in written texts, historical methodology has not been used, therefore data related to sub-problems has been tried to be described by interpreting. Up to present, it has been seen that curriculum improvement performances that have been carried out in Macedonia Republic are always prepared by some additons to the previous one and naturally resemble to each other. Today, it is determined that Turkish curriculum that is used in both country show similarities rather than dissimilarities