Kırsal bölgelerde internet erişim teknolojisi seçimi sürecinde analitik hiyerarşi prosesi ve karışık tamsayılı programlama uygulanması
Application of the analytic hierarchy process and the mixed integer programming to the choice of internet access technology process in rural areas
- Tez No: 160306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
III ÖZET ÇİMEN Selen, Kırsal Bölgelerde İnternet Erişim Teknolojisi Seçimi Sürecinde Analitik Hiyerarşi Prosesi ve Karışık Tamsayılı Programlama Uygulanması, Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2005 Kırsal bölgelerde, internet erişim teknolojisinin seçilmesi probleminin irdelenmesi bu yüksek lisans tezinin konusunu oluşturmaktadır. Amaç, kırsal bölgelerde internet teknolojisinin yayılması görevini üstlenmek ve dolayısıyla hangi teknolojinin kullanılacağına karar vermek durumunda kalan yerel idarelere, basit ve kullanımı kolay bir metod sunmaktır. Çalışmada öncelikle Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) modeli kullanılmış, Expert Choice yazılımı ile yapılan hesaplamalara göre internet erişim teknolojileri göreceli önceliklerine göre sıralanmıştır. Duyarlılık analizi yapılarak alternatiflerin sıralamalarının ve nihai kararın yargılardaki değişikliklere karşı ne kadar duyarlı olduğu değerlendirilmiştir. Daha sonra bütçe kısıtlan olan yerel idarelerin bir bütçe havuzu oluşturması durumunda daha iyi seçimler yapıp yapamayacaklarının belirlenmesi amacıyla karışık tamsayılı programlama modeli oluşturulmuş, sonuçlarda iyileşme gözlenmiştir. Anahtar Sözcükler İnternet, Analitik Hiyerarşi Prosesi, Karışık Tamsayılı Programlama
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ÇİMEN Selen, Application of the Analytic Hierarchy Process and the Mixed Integer Programming to the Choice of Internet Access Technology Process in Rural Areas, Master's Thesis, Ankara 2005 This thesis is about the problem of choice of internet access technologies. The aim is to present a simple and easy method for rural governments which have to undertake the duty of deployment of the internet access technologies in the rural areas. To realise this, first the Analytic Hierarchy Process with the software Expert Choice is used to rank the internet access technologies due to their priority weights. Sensitivity analysis is made to see how sensitive the alternatives and the final decision are towards the changes in judgements. Then, a mixed integer program is formulated to see whether the rural governments can make better choices in the case of pooling their budgets, because of the budget constarints. The results were improved. Key Words Internet, Analytic Hierarchy Process, Mixed Integer Programming