Sınıf öğretmenlerinin ilköğretim denetçileri ile iletişimlerindeki engeller konusundaki görüşleri
Identify the views of classroom teachers about the obstacles in their communication with the primary education supervisors
  1. Tez No: 160316
  2. Yazar: MELAHAT DAMLA ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Melahat Damla ALTINKAYA-Sınıf Öğretmenlerinin, İlköğretim Denetçileri ile İletişimlerindeki Engeller Konusundaki Görüşleri -Yüksek Lisans- Ankara -2005 Bu araştırma sınıf öğretmenlerinin, ilköğretim denetçileri ile iletişimlerinde karşılaştıkları engeller konusundaki görüşlerini almak ve bu görüşler doğrultusunda öneriler geliştirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara İli, Yenimahalle İlçesi sınırlan içindeki İlköğretim okullarında 2004-2005 öğretim yılında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, örneklemdeki sınıf öğretmenlerinden oluşan 320 öğretmene uygulanan Likert Tipi anket ile sağlanmıştır. Anket 5 seçenekli 24 maddeden oluşmuştur. Verilerin çözümlenmesinde, aritmetik ortalama, standart sapma, t -testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi farklılıklar olduğunu işaret ettiğinde Levene Testi yapılarak Post-Hoc testlerinden hangisinin yapılacağına karar verilmiştir. Post-Hoc testlerinden Dunnet C testi ve Bonferroni testleri yapılarak farkın hangi gruplardan kaynaklandığı belirlenmiştir. Bulgulara göre sımf öğretmenleri, ilköğretim denetçileri ile iletişimlerinde psikolojik, teknik ve örgütsel boyutlarda önemli düzeyde iletişim engeli yaşadıklarını belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan erkek ve kadm öğretmenlerin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur.“Öğrenim düzeyine”ilişkin yapılan gruplandırmaya göre öğretmen okulu, önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerine sahip öğretmenlerin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Kıdemi az olan öğretmenler, daha fazla psikolojik, teknik ve örgütsel iletişim engelleri ile karşılaştıklarını belirtmişlerdir.“Görülen denetim sayışma”ilişkin yapılan gruplandırmaya göre 1-5 defa denetim gören öğretmenlerle 16 ve daha fazla denetim gören öğretmenlerin görüşleri arasında fark vardır. Az sayıda denetim gören öğretmenler, görüşlerinde daha fazla teknik ve örgütsel iletişim engelleri ile karşılaştıklarım belirtmişlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın belli aralıklarla ilköğretim denetçilerine yönelik“iletişim becerileri ve yeterlikleri kazandırma”konulu seminerler ve hizmet içi eğitim programlan düzenlenmesi ve ilköğretim denetçilerinin atanmalarında denetçilerin dil ve anlatım becerilerinde yeterlik aranması bu araştırmanın başlıca önerileridir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY M. Damla ALTINKAYA- Identify the views of classroom teachers about the obstacles in their communication with the primary education supervisors -M.A.-Ankara -2005 The purpose of this study was to identify the views of classroom teachers about the obstacles in their communication with the primary education supervisors and to develop recommendations taking their views into consideration. The population of the study consisted of the classroom teachers working at elementary schools in Yenimahalle, Ankara in 2004-2005 academic year. 320 teachers were drawn from the population as a sample group. The data of the study were collected through the administration of the questionnaire developed by the researcher to the sample group. The questionnaire included 24 items arranged in Likert scale. In data analysis, arithmetic means, standard deviation, t-test, and one-way variance analysis were applied. In case of existence of significant differences in variance analysis, Levene test was applied to determine which of the Post-Hoc tests could be used. Source of difference was identified through the application of Dunnet C test and Bonferroni test which are among Post-Hoc tests.. The findings indicate that teachers experience obstacles at a significant level in their communication with supervisors in psychological, technical and organizational aspects. No significant difference exists between views of male and female teachers. There is no significant difference in views of the teachers in terms of their education. Less experienced teachers confront with more psychological, technical and organizational obstacles in their communication with the supervisors. There is a significant difference between views the teachers who experienced 1-5 supervisions and the teachers who experienced 16 and more inspections. The more supervisions they experience, the less communication obstacles they meet. Major recommendations of the study are; Ministry of National Education should organize seminars and in-service training programs on“communication skills and their acquisition”and language skills should be required in supervisor recruitment.