Gelişimsel origami eğitim programının okulöncesi dönem çocuklarının çok boyutlu gelişimlerine etkilerinin incelenmesi
Influences of developmental origami education program onto multidimensional development of preschool children
  1. Tez No: 160317
  2. Yazar: MUSTAFA KAVİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İİ ÖZET KAVİCİ, Mustafa. Gelişimsel Origami Eğitim Programı'nın Okulöncesi Dönem Çocuklarının Çok Boyutlu Gelişimlerine Etkilerinin İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005 Bu araştırmanın amacı, origami eğitiminin okul öncesi dönem çocuklarında görsel algı, küçük kas becerileri ve matematiksel yeterlilikleri üzerine etkilerim araştırmaktır. Deney ve kontrol grubu özel bir anaokulundaki 5-6 yaş grubu çocuklardan oluşmaktadır. Deney grubu 10'u kız.8'i erkek olmak üzere 18 ve kontrol grubu 9'u kız 9'u erkek olmak üzere 18 çocuktan oluşmuştur. Origami programının çocukların küçük kas, görsel algı ve temel matematik bilgi seviyelerinin gelişimi üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi amacıyla, Peabody Gelişimsel Motor Ölçeği'nin (PDMS-2) küçük kas gelişimi bölümü, Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi ve araştırmacı tararından geliştirilen Temel Geometri Formu kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların beceri ve yeterliliklerine göre Gelişimsel Origami Eğitim Programı hazırlanmıştır. Araştırmanın başında kontrol ve deney gruplarına her üç test uygulanmış, sonrasında deney grubuna küçük gruplar halinde haftada bir saat olmak üzere 11 haftalık origami eğitimi verilmiştir. Araştırma sonunda her iki gruba son testler uygulanmıştır. Gruplar karşılaştırılırken Levene's Test, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve parametrik olmayan Mann-Whitney U Testi, grupların ön test ve son testleri karşılaştırılırken iki eş arasındaki farkın önemlilik testi ve Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi kullanılmıştır. PDMS-2 küçük kas bölümü sonuçlarına göre deney grubundaki çocukların küçük kas becerilerindeki gelişimin, kontrol grubundaki çocuklara göre istatistiksel olarak 0.05 manidarlık düzeyinde, önemli derecede yüksek olduğu anlaşılmıştır. Kavrama ve göz- motor uyumu boyutlarında da sonuçlar deney grubu lebine bulunmuştur. Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi sonuçlarına göre origami eğitimi verilen çocuklar lehine“Şekil-Zemin Ayırımı”,“Şekil Sabitliği”ve“Mekânsal İlişkilerin Algılanması”İİİ alt boyutlarında ve toplam standart puanlarında 0.05 manidarlık düzeyinde istatistiksel olarak önemli bir yükselme görülmüştür. Temel Geometri Formu sonuçlan, Gelişimsel Origami Eğitim Programına katılan çocukların temel geometri kavramları bilgi seviyelerinin, programa katılmayan çocuklara göre istatistiksel olarak önemli seviyede yükseldiğini göstermektedir. Origami eğitimi alan ve almayan kız ve erkek çocukların küçük kas becerilerinin, görsel algı becerilerinin ve temel geometri kavram bilgi seviyelerinin gelişmesi arasında önemli bir fark olmadığı görülmüştür. Test sonuçlarına göre origami etkinlikleri çocukların küçük kas ve görsel algı becerinin gelişimi ve temel matematiksel kavramları öğrenmelerinde çok faydalıdır. Eğer çocukların zihinsel ve gelişimsel özelliklerine uygun olarak tasarlanırsa, çocukların eğitiminde eğitsel bir kaynak olarak kullanılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Origami, Kâğıt Katlama Sanatı, Küçük Kas Gelişimi, Görsel Algı Gelişimi, Okul Öncesi Geometri
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT KAVİCİ, Mustafa. Influences of Developmental Origami Education Program onto Multidimensional Development of Preschool Children, Master of Science Dissertation, Ankara, 2005 The aim of this study is to examine the effects of origami practice on visual perception, fine motor skills, and mathematical abilities of preschool children. The selected children for this research participated in a 11 -week origami program of an hour per week in small groups. Test and control groups consisted of 5-6-year-old children at a private preschool. The test group consisted of 18 children with 10 girls and 8 boys, and the control group consisted of 18 children with 9 girls and 9 boys. Fine Motor Skills part of Peabody Developmental Motor Scale (PDMS-2), Frostig Developmental Test of Visual Perception, and Mathematical Abilities Check List prepared by the researcher were used to determine the effects of origami program on the skills of fine motor and visual perception skills and knowledge level of basic mathematical concepts of children. The origami program was designed according to the skills and abilities of this particular age group. At the beginning of research, pre-tests of each three tests were conducted into control and test group, and then origami education an hour per week was given test group in small groups for 1 1 weeks. At the end of research final-tests were implemented to both groups. For comparisons of groups, Levene's Test, Independent Samples T Test, and non parametric Mann- Whitney U Test, and for comparisons of pre-test and final-tests of each group, Paired Samples T Test and Wilcoxon Two-Related Samples Test were applied. According to Fine Motor Skills part of (PDMS-2) results, the development of fine motor skills of children in test group is higher than the control group statistically meaningful in the 0.05 significance level. The results in the Grasping and Visual-Motor Integration subtests are also found favorable for the test group. According to the results of Frostig Developmental Test of Visual Perception; in the dimensions of figure-ground perception, perception of figure constancy, and perceptionof spatial relations and the total score of visual perception, there has been seen favorable result at the significance level of 0.05, for test group to which origami education was given. The results of The Mathematical Abilities Check List show that the level of basic geometry knowledge of children participated in Developmental Origami Education Program was increased statistically significant higher than not participated ones. It has been seen that there is no significant difference in the development of fine motor and visual perception skills, and the knowledge level of basic mathematical concepts of boys and girls According to the test results, origami activities are very helpful for development of fine motor and visual perception skills and for acquiring basic mathematical concepts of children. Origami can be used for education of young children as an educational source, if the activities are designed properly according to developmental and intellectual level of children. KEY WORDS: Origami, Art of Paper Folding, Development of Fine Motor Skills, Development of Visual Perception, Preschool Geometry