Sosyal Sigorta prim afları, ödeme kolaylıkları ve bunların Sosyal Sigortalar Kurumu mali yapısı üzerindeki etkileri
Pardons for the social security premiums, facilities of payment clauses and their affects on the financial structure of the social securities institution
- Tez No: 160336
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BURÇİN YERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET ÇALIŞKAN, ÖMER. Sosyal Sigorta Prim Afları, Ödeme Kolaylıkları ve Bunların Sosyal Sigortalar Kurumu Mali Yapısı Üzerindeki Etkileri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. 1946 yılında kurulan Sosyal Sigortalar Kurumu, sigortalı ve işverenlerden aldığı primler ile sigortalılarına hizmet sunmaktadır. Ancak, 1960'lı yıllardan itibaren düşme eğilimi gösteren prim tahakkuk/tahsilat oranları, son yıllarda %70 ila %85 arasında değişmektedir. Yapılan araştırmalar, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun sigorta prim tahakkuk/tahsilat oranlarında yaşadığı sıkıntının temelinde 1960 yılından günümüze kadar çıkarılan 12 adet sigorta prim affı ve ödeme kolaylığının olduğunu ortaya koymuştur. Prim tahakkuk/tahsilat oranlarının sigorta prim afları ve ödeme kolaylıklarına rağmen artmayıp, bilakis azaldığı; işverenlerin prim ödeme alışkanlığının düştüğü düşünülürse, ülkede yaşanan ekonomik kriz dönemleri haricinde, bu yönteme kesinlikle baş vurulmaması gerektiği söylenebilir. Ayrıca, prim tahakkuk/tahsilat oranlarında artışın sağlanabilmesi için sigorta prim yükünün azaltılması, devletin sigorta primlerine katılması, bazı tüketim harcamalarından sosyal güvenlik payının alınması gibi önlemlere de başvurulması gerekmektedir. Anahtar Sözcükler Prim, Sigorta Prim Suç ve Cezası, Af, Ödeme Kolaylığı.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT ÇALIŞKAN, ÖMER. Pardons for the Social Security Premiums, Facilities of Payment Clauses and Their Affects on the Financial Structure of the Social Securities Institution, Thesis of Master's Degree, Ankara, 2005 Social Securities Institution which was founded in 1946 provides service for its assured with the premiums which it collected from the employers and the assured. However the premium accrual / collection rates which show dropping tendency as from 1960s have been fluctuating between 70 % and 85 % in recent years. The surveys carried out revealed that the underlying reason for the difficulties which the Social Securities Institution have been experiencing in the rates of the security premium accrual / collection are the 12 security premium pardons and facilities of payment clauses which were enacted from 1960 to date. Considering that the premium accrual / collection rates did not increase despite the security premium pardons and facilities of payment clauses, on the contrary decreased and that the premium payment habits of the employers reduced, it can be asserted that this method should never be resorted to except for during the crisis periods. In addition, it is necessary that the security premium rates are reduced and the state contributes to the security premiums and social security deductions should be collected from some consumption expenses. Keywords Premium, Security Premium Offense and Penalties, Pardon, Facility of Payment Clause