Orta Minos Dönemi mühürlerinde hayvan tasvirleri
Animal descriptions on Middle Minoan Age seals
  1. Tez No: 160335
  2. Yazar: EBRU ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Orta Minos Dönemi mühürlerinde hayvan tasvirleri başlığı altındaki tez çalışmasında Girit'te mühür sanatının gelişimi anlatılmaktadır. Bu konu içinde hayvan tasvirli mühürlerin Girifte coğrafi dağılımı verilmektedir. Bu çalışma kapsamında Erken Minos Dönemi sonu, Orta Minos Dönemi başına tarihlenen mühürler, Orta Minos Dönemi I, n, IH mühürleri ve Geç Minos Dönemi başına tarihlenen mühürler ele alınmıştır. Bu mühürlerin tipolojik aynım yapılmış olmakla birlikte mühürlerde kullanılan malzeme ve teknik özelliklere de yer verilmiştir. Mühürler üzerindeki tasvirler tipleri açısından, ikonografîk çözümlemeleri açısından ve kompozisyon şemaları açısından ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bu tanımlamalar dışında mühürlerin form ve kompozisyon şemalarına bakılarak karşılıklı değerlendirmeleri yapılmıştır. Mühürler üzerinde bitki tasvirleri, geometrik tasvirler ve insan tasvirleri de konu kapsamında açıklanmıştır. Hiyeroglif işaretli mühürler üzerinde betimlenen hayvan tasvirleri de değerlendirme kapsamındadır. Hayvan tasvirli mühürler üzerinde betimlenen bazı sembol ve motifler ele alınmış olmakla birlikte Orta Minos Dönemi mühürleri üzerindeki motifsel gelişim yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu konu kapsamında Minos sanatı içerisinde hayvan tasvirli mühürlerin yeri ve önemi anlatılmaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Orta Minos Dönemi, hayvan tasvirli mühürler, Girit, mühürlerde form ve kompozisyon, Minos Sanatı, ikonografîk çözümleme.
Özet (Çeviri)
In the thesis study of“Animal Descriptions on Middle Minoan Age Seals ”the development of seal trade in Crete has been explained. Related to this subject, the geographical dispersion of the animal descriptions on seals in Crete were given. In this study the end of Early Minoan Age seals, fhe beginning of Middle Minoan Age seals, Middle Minoan LILm seals and the beginning of Late Minoan seals have been explained. Besides the typologically classification of seals, the material and the technical properties of seals have been overviewed. The descriptions on the seals, have been assessed on each the style properties, the iconographic analysis, and the composition schemes. Apart from these descriptions, looking at the form and composition schemes of the seals, they have been mutually assessed. On the seals, plant descriptions, geometric descriptions and human being descriptions have also been explained. The animal descriptions on seals of hieroglyph marks were also evaluated. Besides the development of the motives in Middle Minoan Age seals, some symbols and motives on seals of animal descriptions were also studied. Related to this subject, the place and the importance of Middle Minoan Age animal descriptions on seals in Minoan Art have been tried to be explained. Key Words Middle Minoan Age, animal descriptions on seals, Crete, the form and the composition on seals, Minoan Art, iconographic analysis.