Olgusal bilgileri sınıflamada kullanılan şemaları puanlama modellerinin incelenmesi
The investigation of scoring models which are used for classifying knowledge schemas
  1. Tez No: 160337
  2. Yazar: GÖKBEN ARAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ill ÖZET ARAZ, Gökben. Olgusal Bilgileri Sınıflamada Kullanılan Şemaları Puanlama Modellerinin İncelenmesi, Doktora Tezi, Ankara, 2005 Günümüzde eğitim-öğretim ortamında ölçme ve değerlendirme yapılırken yeni yaklaşımların kullanılması önem kazanmıştır, öğrenilenlerin şematik olarak gösterilmesi, kalıcılığın sağlanması amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmada, sınıf içinde öğrenciler tarafından hazırlanan olgusal bilgileri sınıflamada kullanılan şemaların puanlama modelleri incelenmiştir, öğrenciler tarafından hazırlanan şemalar kavram haritası puanlama modellerinden holistik, yapısal ve ilişkisel puanlama modelleri kullanılarak puanlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2004 - 2005 öğretim yılında ODTÜ Geliştirme Vakfı özel ilköğretim Okulu'nda ve diğer ODTÜ ilköğretim okullarında 7. sınıfta okuyan öğrenciler oluşturmuştur. Bu araştırmada kullanılan Holistik Puanlama Modeli'nde her bir şema, bir puanlama cetveli üzerinde 1-5 puan aralığı arasında puanlanmıştır. Yapısal Puanlama Modelinde şemalar, hiyerarşi düzeylerinin sayısına, bağ ve örneklere göre puanlanmıştır. İlişkisel Puanlama Modelinde şemalardaki her bir ilişki 0 ile 3 puan arasında puanlanmıştır. Birinci alt problemde, kısa cevaplı testten elde edilen puanlar ile puanlama modellerinden edilen puanlar arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Elde edilen puanlar arasındaki ilişkiler anlamlı bulunmuştur. En yüksek ilişki, kısa cevaplı test ile yapısal puanlama modelinden elde edilen puanlar arasında bulunmuştur. Kısa cevaplı testten elde edilen puan ile holistik puanlama modelinden elde edilen ilişki, diğer puanlama modelleri arasındaki ilişkiden daha düşük bulunmuştur. Bunun nedeni olarak holistik puanlama modelinde puanların, 1-5 puan aralığında ve daha bütünsel bir yaklaşımla elde edilmesi gösterilebilir. İkinci alt problemde öğrencilerin, olgusal bilgileri sınıflamada kullanılan şemaları puanlama modellerinden elde edilen puanları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. En yüksek ilişki, yapısal puanlama modeli ile ilişkisel puanlama modelinden elde edilen puanlar arasında bulunmuştur, iki modelin puanlama yapısının benzer olması, puanlama birimlerinin duyarlı olması, aradaki ilişkinin yüksek bulunmasında etkili olduğu söylenebilir.IV Üçüncü alt problemde kısa cevaplı testin güvenirliği ile olgusal bilgileri sınıflamada kullanılan şemaları puanlama modellerinden elde edilen puanların güvenirlikleri arasındaki fark araştırılmıştır. En yüksek güvenirliğin, yapısal ve ilişkisel puanlama modelinden elde edilen puanlara ait olduğu görülmüştür. Test-tekrar test güvenirliklerinin yüksek bulunmuş olması, yapısal puanlama modeli ile ilişkisel puanlama modellerinin ilgili yapıyı yokladığı, dolayısıyla yapı geçerliklerinin de yüksek olduğu şeklinde yorumlanabilir. Kısa cevaplı testin güvenirliği ile puanlama modellerinin tümünden elde edilen puanların güvenirlikleri arasında manidar fark bulunmuştur. Dördüncü alt problemde olgusal bilgileri sınıflamada kullanılan şemaları puanlama modellerinden elde edilen puanların güvenirlikleri arasındaki fark araştırılmıştır. Yapısal puanlama modeli ile ilişkisel puanlama modelinden elde edilen puanlara ait test-tekrar test güvenirlikleri arasındaki fark test edilmiş ve 0,05 düzeyinde manidar bir fark bulunamamıştır. İki puanlama modelinin puanlama yapısının benzer olması güvenirlikleri arasında önemli bir farkın çıkmamasında etkili olmuş olabilir. Beşinci alt problemde kısa cevaplı testin geçerliği ile olgusal bilgileri sınıflamada kullanılan şemaları puanlama modellerinden elde edilen puanlara ait geçerlikler arasındaki fark incelenmiştir. Ölçüt olarak alınan sosyal bilgiler testinin çoktan seçmeli test puanlarından elde edilmiş olması, araştırmada kullanılan kısa cevaplı testin geçerliğinin yüksek çıkmasına neden olmuş olabilir. En düşük geçerliğin holistik puanlama modeline ait olmasının, bu puanlama modelinin puanlama birimlerinin 1-5 arasında olmasından kaynaklandığı söylenebilir. Diğer puanlama modellerinde puanlamalar daha küçük birimlerle yapılmış olduğundan geçerlikleri daha yüksek bulunmuştur. Altıncı alt problemde, olgusal bilgileri sınıflamada kullanılan şemaları puanlama modellerinden elde edilen puanların geçerlikleri arasındaki fark incelenmiştir, ilişkisel ve yapısal puanlama modelinden elde edilen puanların geçerliği arasındaki fark test edilmiş ve 0,01 düzeyinde önemli bir fark bulunamamıştır. Her iki puanlama modelinin de ölçülmek istenen değişkeni başka değişkenlerle karıştırmadan, yaklaşık olarak aynı ölçüde ölçebildiği söylenebilir. Anahtar Sözcükler Olgusal Bilgileri Sınıflamada Kullanılan Şemaları Puanlama Modelleri, Holistik Puanlama Modeli, Yapısal Puanlama Modeli, ilişkisel Puanlama Modeli.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ARAZ, Gökben, The Investigation of Scoring Models Which Are Used For Classifying Factual Knowledge Schemas, PH.D. Dissertation, Ankara, 2005 Nowadays, new methods and techniques has gained importance in measurement and evaluation. The purpose of using schemas and diagrams is to make learning more long-term. This research shows the scoring of schemas which are prepared by students to categorize factual data. Schemas prepared by students are scored by schema scoring models such as holistic, structural and relational scoring. The research working group was 7th grade students which were in METU Development Foundation School in Ankara and the other METU Schools in 2004- 2005 academic year. In this study, in the Holistic Scoring Model, each schema is scored by a rubric between 1-5. In the Structural Scoring Model, each schema was scored according to the number of hierarchy levels, vineyard and samples. In the Relational Scoring Model, each relation was scored between 0 and 3 point. In the first sub-problem, the relations between the scores of short-answer test and the scores that were obtained from all scoring models were investigated. The results found meaningful. The highest relation was between the scores obtained from short-answer test structural scoring models. The score obtained from multiple choice test and holistic scoring model was less than the other scoring models. It can be explained that in holistic scoring models the scores were in between 1-5 point and the results were more holistic. In the second sub-problem, the relations between the scores which were obtained from scoring models were researched. The highest relation was between structural scoring model and relational scoring model. It can be explained according to similarity of two scoring model and scoring units' sensitivity. The lowest relation was between the holistic scoring model and relational scoring model. It can be explained with the difference of scoring. In the third sub-problem, the difference between reliability of short-answer test and schema scoring models' scores was investigated. The highest reliability was in the structural and relational scoring models. It can be explained with in the structural scoring model the scores were in 0-80 point, and in the relational scoring model theVI scores were in 0-123 point. According to high results of test-retest reliability it can be said the structural scoring model and the relational scoring model inspects the related structure, so it can be interpreted that also structure reliability is high. The result between multiple choice test reliability and schema scoring model reliability was meaningful. In the fourth sub-problem, the difference among schema scoring models reliability was investigated. The test-re test reliability between structural and relational scoring model was tested and it was meaningful on 0,05 level. It can be explained with the similarity of two scoring models. In the fifth sub-problem, the difference between validity of short-answer test and schema scoring models' scores was investigated. The highest validity was in the short- answer test scores. It can be explained according to Social Studies test criterion which was taken from short-answer test. The lowest validity was in holistic scoring model, it can be explained that the scoring model units were between 1-5 point. The other schema models' scores were scored with more little units, so their validities were higher than the others. In the sixth sub-problem, the difference between the validity of scores obtained from schema scoring models. The difference of validity between the scores of structural and relational scoring models was tested and there was no difference on level 0,01. It can be explained such as each of the scoring model can measure the related variable independent from the other variables. Key Words Schema Scoring Models, Holistic Scoring, Structural Scoring, Relational Scoring, The Reliability and Validity of Schema Scoring Models.