Tuz sırlarında renkli astar uygulamaları
Colored slip application in salt glazes
- Tez No: 160342
- Danışmanlar: Y.DOÇ. HÜSEYİN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
11 ÖZET CANDURAN, Kaan. Tuz Sırlarında Renkli Astar Uygulamaları, Sanatta Yeterlik Eseri Çalışması Raporu, Ankara, 2005“Tuz Sırlarında Renkli Astar Uygulamaları”başlıklı çalışma raporu üç bölümden oluşmaktadır. Tuz Sırları ve Astar' başlıklı birinci bölümde tuz sırlarının ve astarların tanımı yapılarak tarihçeleri anlatılmış, tuz sırları pişirimi, fırınları ve tuz sırlarında astar kullanımı hakkında bilgiler verilmiştir. Bölümün sonunda tuz sırları ile çalışan sanatçılardan örnekler verilmiştir. ikinci bölümde astarların renklendirilmesi ile ilgili deneysel çalışmalar yapılmış, denemelerin sonuçları ve reçeteleri resimler ile verilmiştir. Bu bölümde yapılan 56 adet renk ve doku denemesi sanatsal uygulamalarda kullanılmıştır. 'Sanatsal Uygulamalar' bölümünde biçimsel olarak şişe formundan hareketle yapılan figüratif soyutlamalarda, tuz sırlarında kullanılan renkli astarların doku ve renk özellikleri ile anlatım desteklenmeye çalışılmıştır. Raporun sonuç kısmında yapılan denemeler, elde edilen veriler ve sanatsal uygulamalar değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler Tuz Sırı, Astar, Seramik, Figür, Odun Pişirimi. ıı
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT CANDURAN, Kaan. Colored Slip Application in Salt Glazes, Report of Proficiency in Art, Ankara, 2005 This study report namely“ Colored Slip Application in Salt Glazes”comprises three chapters. The first chapter entitled as“Salt Glaze and Slip”includes some definitions concerning salt glaze and slip, along with their definition and historical development. At the end of this part, information given about well known ceramic artists who work with salt glaze. In second chapter, the experimented study carried on about salt glaze and colored slip and their result are given. Some 56 of these experiment results applyed on artistic works. In last chapter, all expression on figurative abstracted buttle forms have been tryed to support with salt glaze's color and textures. Technical and artistic research is evaluated in the conclusion of this study. Keywords Salt Glaze, Slip, Ceramics, Figure, Wood Firing.