Kayıt dışı ekonomiyi önlemede vergi denetiminin rolünün değerlendirilmesi
The evaluation of the role of tax audit in order to take measures of underground economy
  1. Tez No: 160352
  2. Yazar: ZELİHA BUYURAN ÖNGE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET BUYURAN ÖNGE, Zeliha, Kayıtdışı Ekonominin Önlenmesinde Vergi Denetiminin Rolünün Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Kayıtdışı ekonomi, çok değişkenli ve çok boyutlu bir kavramdır. Çeşitli iktisadi ve sosyal nedenlerle artan kayıtdışı ekonomi, geleneksel“kamu finansman giderlerinin vergi gelirleriyle karşılanması zorunluluğu”kavramının gerçekleştirilmesini engellemekte, ayrıca maliye politikalarının belirlenmesi ve uygulanmasına zarar vermektedir. Kayıtdışı ekonomiyi kayıt allına alarak olumsuz etkilerinden kurtulmak için izlenmesi gereken yollardan birisi vergi denetimidir. Bu çalışmada, kayıtdışı ekonomiye karşı mücadelede vergi denetiminin rolü incelenmektedir. Bu çerçevede Türk Gelir İdaresinin denetim kapasitesi ve başka bazı ülkelerdeki vergi denetimi konusu da incelenen diğer konular arasında yer almaktadır. Çalışmada ulaşılan en önemli sonuçlardan birtanesi, vergi denetirninin kayıtdışı ekonomiyi önlemede tek basma yeterli olamayacağı tespiti olmuştur. Anahtar Sözcükler Vergi, Kayıtdışı Ekonomi, Vergi Denetimi
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT BUYURAN ÖNGE, Zeliha, The Evaluation of The Role of Tax Audit in Order to take Measures of Underground Economy, Master's Thesis, Ankara, 2005. Underground economy is a term that highly variable and multi-dimensional. Underground economy, which increases due to economic and social factors, hinders the traditional principle of“the necessity of returning public finance expences with tax incomes”. Moreover, the underground economy damages the determination and execution of financial politics. Tax auditing is one of the ways to control underground economy with registration to escape from its negative effects.This study examines the role of tax auditing in the struggle against underground economy.Under this framework, Turkish Income Administration's auditing capacity and auditing at same other countries are also includedin the topics which were examined. One of the most important conclusions reached in this study is that tax auditing by it self will not be sufficient to prevent underground economy. Key Words Tax, Underground Economy, Tax Audit