Klasik müzik albümlerinde görsel imge sorunları ve Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası konser CD'leri için görsel tasarım önerileri
Visual image problems in classical CD's and visual design suggestions for Bilkent Academic Symphony Orchestra concert CD's
- Tez No: 160362
- Danışmanlar: PROF.DR. UĞURCAN AKYÜZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
IV ÖZET Mehmet Murat ÖZKOYUNCU. Klasik Müzik Albümlerinde Görsel İmge Sorunları ve Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası Konser CD'leri için Görsel Tasarım Önerileri“Klasik Müzik Albümlerinde Görsel İmge Sorunları ve Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası Konser CD'leri için Görsel Tasarım Önerileri”başlıklı bu araştırmada, Klasik Müzik için düzenlenen CD tasarımları, 'müziğin görsel bir imgesini oluşturma' anlamın da ele alınmış, ilk bölümde Klasik müziğin yapısı, dönemleri, biçemleri, bir ürün olarak pazarlanmasında hangi hedef kitleye yönelik olduğu ve diğer müzik türleriyle arasında ki sunum farkları açıklanmıştır. İkinci bölümde tasarım yapılan alanın özellikleri belirtilmiş ve albüm tasarımın tarihsel dönem içindeki gelişim süreci örneklerle incelenmiş, değişen bakış açılan belirtilmiştir. Üçüncü bölümde seçilen örneklerin tasarım kuralları ve klasik müziğin kendi soyut yapısı ışığında görsel analizleri yapılmıştır. Bu analizlerde ürünlerin başarılı ve başarısız yanlan sergilenmiştir. Dördüncü bölümde Klasik Müzik albümlerinin görsel sunumunda ve uygulama aşamasında karşılaşılan sorunlar ve olumsuz olarak kabul edilen uygulama biçimleri örnekleriyle sergilenmiştir. Beşinci bölümde ise, elde edilen bulgular ışığında Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası'nın varolan sekiz CD'lik dizisi için üç farklı tasarım önerisi gerçekleştirilmiş, ayrıca bu diziler için ambalaj ve tanıtım afişi tasarımlan gerçekleştirilmiştir. Anahtar Sözcükler CD Tasarımı, Klasik Müzik, Görsel İmge
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mehmet Murat ÖZKOYUNCU. Visual Image Problems in Classical CD's and Visual Design Suggestions for Bilkent Academic Symphony Orchestra Concert CD's In this research entitled“Visual Image Problems in Classical CD's and Visual Design Suggestions for Bilkent Academic Symphony Orchestra Concert CD's”, CD designs han dled in the meaning of“making of a visual image of music”. The first chapter aims to analyze its form, periods, styles, target mass, and differencies in presentation with other genres of music CD's are explained. In the second chapter, design medium specifications, end evaluation of designing classi cal albums in context of historical periods with examples are observed, and changing views are pointed out. In the third chapter, selected samples of CD designs analyzed in light of graphic design norms and abstract nature of classical music, and both their successes and weaknesses exhibited. In the fourth chapter image problems in both visual presentation and application process analyzed and some negative executions exhibited with their samples. With all gathered information, three different visual design suggestions for eight CD set of Bilkent Academic Symphony Orchestra Concerts were applied together with their packaging and poster design. Key Words CD Design, Classical Music, Visual Image