Hamam böceklerinde kommensal yaşayan Nyctotherus ovalis(Ciliata)'in hücresel yapısı üzerinde ışık mikroskobu gözlemleri
- Tez No: 16037
- Danışmanlar: PROF.DR. NİMET ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 21
Özet
17 V- ÖZET Nyctotherus ovaiis hamam böcekleri Periplaneta americana ve Blatta orientaüs'in barsağında kommensal yaşamaktadır. Bu çalışmada silyatın morfolojik ve sitolojik özellikleri incelenerek daha önce yapılmış olan araştırmalarla karşılaştırılmıştır. Bornova' daki fırınlardan toplanan hamam böcekleri açılmış ve Nyctotherus ovaiis önce in vivo daha sonra da in toto olarak gözlenmiştir, Preparatlar CHOTTON-LWOFF'un gümüşleme metodu, HEIDENHAIN'ın hematoksilini ve FEULGEN nükleal reaksiyonu ile hazırlanmıştır. Nyctotherus ovaiis oval şekilli bir silyattır. Vücudun anteriyör ucu ile makronukleus arasındaki endoplazma çok sayıda glikojen taneleri ile doludur. Makronukleus bir karyofor ile çevrilmiştir ve içinde farklı büyüklükte kromatin kürecikleri bulunur. Peristom ve infundibulum bölgesinde bulunan adoral zon membranelleri ile infundibulum içinde yer alan paroral membran, oral silyatürü meydana getirmektedir. Vücut silyatürü bir kutuptan diğer kutba uzanan birbirine paralel çizgiler halinde düzenlenmiş sil sıralarından meydana gelmiştir. Sağ yüzey üzerinde bu sil sıralarından bir kısmı karşılıklı olarak dizilerek sağ apikal sistem sekan'ı oluşturmuşlardır.
Özet (Çeviri)
18 VI-SUMMARY Nyctotherus ovaiis is a commensal in the intestine of Peripianeta americana and Blatta orientaltSL In this study the morphological and cytologi- cal features of this ciliate are investigated and the compared with other investigations which had been conducted before. Cockroaches which were collected from the bakeries in Bornova, are dissected and Nyctotherus ovaiis was observed in vivo and then in toto. The specimens were prepared by CHATTON-LWOFF's impregnation method, HEIDENHAIN's haematoxylin and FEULGEN's nucleal reaction. Nyctotherus ovaiis is an oval ciliate. Between the anterior end of the body and the macronucleus, the endoplasm is filled with numerous glycogenous bodies. The macronucleus is surrounded with a caryophore and filled with chromatin spherules of different sizes. The oral ciliature consist of adoral zone of membranelles (AZM) which is situated in the peristom and infundibulum, and paroral membran (PM) which is situated in the infundibulum. The somatic ciliature is composed by cilia arranged in definite parallel rows reaching from one pole to the other. An anterior right secant system was formed by arranging some of the cilia rows facing each other on the right surface.