The effect of a teacher's multiple intelligence profile on the multiple intelligence profiles of elementary level EFL students
Bir öğretmenin çoklu zeka profilinin İngilizceyi temel düzeyde yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin çoklu zeka profilleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 160371
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE GÜL KESKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bir Öğretmenin Çoklu Zeka Profilinin İngilizceyi Temel Düzeyde Yabancı Dil Olarak Öğrenen Öğrencilerin Çoklu Zeka Profilleri Üzerindeki Etkisi. Yükseklisans Tezi, Ankara, 2005 Bu çalışma; öğretmenin öğretme tarzında gizil olduğu ve bu tarzı etkilediği varsayılan çoklu zeka profilinin, öğretmenin öğrencilerinin çoklu zeka profilleri üzerindeki etkisi ve bu etkinin önemini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Sözkonusu çalışma Başkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'ndaki C Düzeyi bir sınıfta 2004-2005 Eğitim Yılı Sonbahar Dönemi'nde yapılmıştır. Araştırma süreci 27 Eylül 2004 ve 7 Ocak 2005 arasındaki 15 haftayı kapsamaktadır. Çalışmada kullanılan deneklerin sayısı, 13'ü kız ve 6'sı erkek olmak üzere 19'dur. Bu deneklere ek olarak, deneklerin iki öğretmeni de çalışmada kullanılmıştır. Çoklu zeka profillerini saptamak amacıyla, araştırma döneminin başında öğretmenlere 80 sorudan oluşan bir çoklu zeka envanteri uygulanmıştır. Deneklerin çoklu zeka profillerinin, öğretmenler dil eğitimine başlamadan ve bu eğitimi bitirdikten sonraki durumlarını saptamak amacıyla, araştırma döneminin hem başında hem de sonunda, öğretmenlere uygulanan çoklu zeka envanterinin Türkçesi deneklere uygulanmıştır. Bu iki uygulama arasında kalan dönemde, 4'ü bir öğretmenin 4'ü de diğer öğretmenin olmak üzere iki öğretmenin toplam 8 dersi gözlenmiştir. Bu gözlemlerin yanısıra özgözlem tekniği de kullanılmış ve 9'u bir öğretmen 8'i de diğer öğretmen tararından olmak üzere toplamda 17 özgözlem kontrol listesi doldurulmuşur. Toplanan veriler araştırma dönemi bittikten sonra MS Excel ve SPSS tablolarına aktarılmış ve bağımlı iki örneklem t-testi istatistik yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan bu analize dayanılarak, çalışma için oluşturulan varsayımlar elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve bu varsayımların sonuçlarca doğrulanıp doğrulanmadığına bakılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar ışında da ilgili çıkarımlar yapılmış ve bu çıkarımlar açıklanmıştır. Anahtar Sözcükler Çoklu Zeka Kuramı, Zeka Türleri, Yabancı Dil Eğitimi, İngilizce Dil Öğretimi
Özet (Çeviri)
The Effect of A Teacher's Multiple Intelligence Profile on the Multiple Intelligence Profiles of Elementary Level EFL Students. Master's Thesis, Ankara, 2005 This study aims to ascertain the significance and the effect of a teacher's multiple intelligence profile, assumed to be latent in and influencing his style of teaching, on his students' multiple intelligence profiles. It was conducted in a Level C Elementary class at the Preparatory School of Başkent University during the 2004-2005 Academic Year Fall Semester. The research period spanned from 27th September 2004 to 7th January 2005, which took 15 weeks. The number of subjects used in the study was 19, consisting of 13 females and 6 males. In addition to these subjects, two teachers who instructed the subjects were used in the study as well. A multiple intelligence inventory containing 80 questions was applied to the teachers at the beginning of the research period in order to find out their multiple intelligence profiles. A Turkish version of the same multiple intelligence inventory was administered to the subjects twice, both at the beginning and end of the research period, so as to determine their multiple intelligence profiles before and after the teachers' language instruction took place. In between these two applications, a total of 8 observations of their lessons were carried out with both teachers, 4 with each. Besides these observations, the self-reporting technique was also employed and the two teachers filled in 17 self-reporting checklist in total for the lessons, 9 from one and 8 from the other. After the research period finished, the data collected throughout the research period were transferred into MS Excel and SPSS spreadsheets and analyzed using the statistical procedure of the paired samples t-test. Relying on the analysis of the data, the hypotheses formulated for the study were weighed against the results in order to see if they were confirmed or rejected. Finally, the relevant conclusions were drawn and stated in the light of the outcomes of the study.Key Words Multiple Intelligences Theory, Intelligence Types, Foreign Language Instruction, English Language Teaching