A suggested syllabus for 'the short story: Analysis and teaching' course at ELT departments
İngilizce öğretmenliği bölümlerinde okutulan 'kısa öykü incelemesi ve öğretim' dersi için bir program önerisi
- Tez No: 160372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEV PAKKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
IV ÖZET ÖNCÜL, Gamze. İngilizce Öğretmenliği Bölümlerinde Okutulan Kısa Öykü İncelemesi ve Öğretimi' Dersi için bir Program Önerisi, Doktora Tezi, Ankara, 2005. Yabancı dil ya da ikinci dil olarak İngilizce öğretimi dile gramer ve kelime bilgisi ile tümüyle hakim olmayı ve hedef kültüre aşina olmayı birlikte gerektirir. Dilin doğal ortamından uzakta İngilizce öğretmeni yetiştirmek söz konusu olduğunda, öğretmen adaylarının dilin otantik kullanımına tanık olmalarını sağlamak kaçınılmazdır. Tam bu noktada, erişimde ve işleyişte sunduğu kolaylıklarla edebiyat büyük yardımcıdır. Bütün olarak bakıldığında, edebiyat hedef dilin kültür ve yaşam stiline dilin gerçek kullanımı ile ışık tutar. Edebi türler arasında, kısa öykü İngilizce Öğretmeni Eğitimi içeriğine en uygun olanıdır. Kısa ve konsantre formu ile kısa öykü bir taşla birkaç kuş vurabilir ve bu çok zaman almaz. Öyküler dikkatli seçildiği taktirde, kısa öyküler üzerine kurulu bir ders öğrencilerin edebiyata bakışlarını değiştirip daha çok okumalarını sağlayabilir, ki bu bir dili öğrenirken de öğretirken de son derece önemlidir. Bu çalışma, Eğitim Fakültelerine bağlı ingilizce Öğretmenliği Bölümlerinde besici yarı dönemde okutulan Kısa Öykü Analizi ve Öğretimi dersi için bir program önermek amacı ile hazırlanmıştır. Çalışmada belirli üniversitelerde yapılan mülakat ve anketlerle dersin mevcut konumunu ve varolan programlar baz alınarak ders amaçlan, izlenmesi gereken metod ve prosedürler, değerlendirme stratejileri ile yeniden tanımlanmış, hazırlanan program örnek ders materyalleri ile birlikte sunulmuştur. Anahtar Sözcükler Edebiyat, Kısa Öykü, Program, Metod, Prosedür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ÖNCÜL, Gamze. A Suggested Syllabus for 'The Short Story: Analysis and Teaching' Course at ELT Departments, Ph. D. Dissertation, Ankara, 2005. Teaching English as a second or foreign language requires almost full mastery of the grammar and vocabulary together with the familiarity with the target culture. When the aim is to train teachers of a language far from its real environment, it becomes inevitable to provide them with authentic use of the language, whereupon with its accessibility and ease at handling, literature offers great help to both teacher trainers and teacher trainees. As a whole, literature serves as a guiding light through not only the culture and life styles of the speakers' of the target language, but also the authentic use of the language. Among all literary genres, the short story is the most suitable when English Language Teaching context is considered. With its brevity and concentrated form, the short story might kill several birds with one stone, "and it won't take ages. Provided that stories are chosen carefully, a course on short stories might alter students' ideas of literature and motivate them to read more, which is undeniably important both for teachers and learners of a language. This study has been conducted to offer a suggested syllabus for The Short Story: Analysis and Teaching, a fifth semester course at English Language Teaching Departments of Education Faculties. It investigates the current situation and syllabi in use through interviews and questionnaires conducted at certain universities and offers a suggested syllabus with a new definition of the course with clear goals and objectives, methodology and procedures, and evaluation strategies accompanied by sample course materials covering course goals and objectives. Key Words Literature, Short Story, Syllabus, Goals, Objectives.