Televizyon kanallarının kurumsal açıdan dijital etkileri kullanma sorunları ve bir uygulama önerisi
Digital effect usage problems of Tv channels depending on their corporate identity and an executional proposal
  1. Tez No: 160376
  2. Yazar: ÖMÜR ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
IV ÖZET ÖZGÜR, Ömür. Televizyon Kanallarının Kurumsal Açıdan Dijital Etkileri Kullanma Sorunları ve Bir Uygulama önerisi, Yüksek Lisans Sanat Eseri Çalışması Raporu, Ankara, 2005. İcadından bugüne kadar her dönemde haber, genel kültür, eğitim ve eğlence gibi pek çok amaç için kullanılan televizyonlar, teknolojik açıdan çeşitli süreçlerden geçmiştir. Değişen yayın genelgeçerleri, görüntülük dizgeleri, ses dizgeleri bunlara örnek olarak gösterilebilir. Televizyon yayınları izleyiciye ulaşana kadar gerçekleşen teknik işlemlerden dolayı bir takım sayısal sorunlarla birlikte yayınlanabilmektedir. Bu çalışmada ele alınan konular ve incelemeler adı söz konusu bu sorunlar doğrultusunda seçilip araştırılmıştır. Çalışmanın I. Bölümüne televizyonun icadı ve gelişim süreçleri incelenerek başlanmıştır. İlk yayınlar ve kullanılan alıcı dizgelerinin özellikleri yer alan diğer bilgiler arasındadır. Yayın ile ilgili tarihsel bilgilerin ardından günümüzde kullanılan yayın genelgeçerleri, kameralar, bantlar, kurgu aygıtları, sayısal ses- görüntü üretim aygıtları, televizyon yayınlarında kullanılan bilgisayar yazılım ve donanımları incelenmiştir. II. Bölümde televizyon kanallarının elektronik ortamda kurumsal kimlik konusunda karşılaşabilecekleri sorunlar hakkında konular incelenmiştir. Yayınlarda kurumsal açıdan en önemli öğelerden sayılabilecek jenerikler yine bu bölümde hem sayısal üretim hem de iletişim süreci içindeki görevi düşünülerek incelenmiştir. Jenerik üretiminde kullanılan bilgisayarlar, iş istasyonları ve sunucuların yanında bunların işletim dizgelerinde çalışabilen grafik animasyon yazılımları araştırılıp sunulmuştur. Son olarak III.Bölüm'de bu çalışmanın incelenmesindeki nedenler ve hazırlık aşamaları sunulmuştur. Uygulama çalışmasının aşamaları, hazırlık süreci veuygulamaların nasıl ve hangi nedenle yapıldığı yine bu bölümde ele alınan konular arasındadır. İncelenen tüm bu bölüm ve konular doğrultusunda CNN Türk kanalı için hazırlanan program jenerikleri ile çalışma sonuçlandırılmıştır. Anahtar Sözcükler Televizyon jenerikleri, kurumsal kimlik, görüntü dizgeleri, grafik animasyon, kurgu, kamera dizgeleri, yayın genelgeçerleri, sayısal görüntü biçimlemeleri, sayısal ses biçimlemeleri, iş istasyonları.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT ÖZGÜR, Ömür. Digital Effect Usage Problems of TV Channels Depending on Their Corporate Identity and an Executional Proposal., Thesis in Master of Arts, Ankara, 2005. Since its discovery, at every period, the televisions which are used for giving general culture, education and humor, are subjected to varying technological changes. The varying transmission tools, vision and sound series can be shown as examples to these changes. The television transmissons can be reached to people together with some digital problems due to different technical procedures. The name of this thesis has been found out and its researchs are based on these problems. The first chapter of this study begins with the progressive study of televisions up to now from its discovery. It continues with the study of the spesifications of transmitters and receivers. In addition to historical review of TV publications.todays transmission equipments, receivers, cameras, magnetic bands, sound and vision editing tools, computers and related softwares are examined. In the second chapter, the topics which are subjected to problems related to corparate identity of TV channels at electronical medium. Again the generics that can be considered as the most important factor of the transmision with for its corporate identity are studied with respect to their duty and their digital production. The computers which are used for generic production, labor stations and graphical animation softwares used near the TV speakers are also examined and preseuted in this chapter. Finally, in the third chapter, the reasons of this study, the phases at the executional proposal are examined. At the conclusion regarding to the above examined subject, some program generics have been prepared and presented for the Channel CNN Türk.uygulamaların nasıl ve hangi nedenle yapıldığı yine bu bölümde ele alınan konular arasındadır. İncelenen tüm bu bölüm ve konular doğrultusunda CNN Türk kanalı için hazırlanan program jenerikleri ile çalışma sonuçlandırılmıştır. Anahtar Sözcükler Televizyon jenerikleri, kurumsal kimlik, görüntü dizgeleri, grafik animasyon, kurgu, kamera dizgeleri, yayın genelgeçerleri, sayısal görüntü biçimlemeleri, sayısal ses biçimlemeleri, iş istasyonları.