Korku duygusunun seramik form ve yüzeylerde figüratif yorumu
Figurative interpretation of the sence of fear in ceramics form and surfaces
- Tez No: 160375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Korku Duygusunun Seramik Form ve Yüzeylerde Figüratif Yorumu, Yüksek Lisans Sanat Eseri Raporu, Ankara, 2005.“Korku Duygusunun Seramik Form ve Yüzeylerde Figüratif Yorumu”başlıklı bu raporda; ruh bilimcilerinin de üzerinde fazlaca durduğu, negatif duygulardan birisi olan korku duygusu ve bu duygunun insan bedeninde ortaya çıkardığı fizyolojik değişimler gözlemlenmiştir. Kaygı, tedirginlik, endişe, yalnızlık gibi ruh hallerinin de tetiklediği bu korku duygusunun, canlıda meydana getirdiği psikolojik ve fizyolojik değişikler incelenmiştir. Çalışmalarda, seramik malzeme aracılığı ile form ve yüzeylerde kişinin bedensel olarak verdiği tepkiler yorumlanmıştır. Üç bölüm olarak sunulan bu raporun birinci bölümünde korku duygusu araştırılmış ve bu duygunun çeşitli kaynaklara göre tanımı yapılarak, ortaya çıkmasındaki etkenler açıklanmıştır. ikinci bölümde ise sanatla figür kavramı açımlanarak figüratif yorumla korku duygusu ilişkilendirilmiş; sanat akımlarıyla insan duygulan arasındaki ilişki incelenmiştir Son olarak üçüncü bölümde konu kapsamında yapılan uygulamalara yer verilmiştir.Anahtar Sözcükler Korku, Figür, Seramik
Özet (Çeviri)
A Figurative Interpretation of The Sense of Fear in Ceramics Form and Surfaces. M A Report, Ankara 2005. This report, titled“ Figurative Interpretation of The Sense of Fear on Ceramics Form and Surfaces”, is concerned with one of the negative emotions, fear which has been extensively stutied by psychologists. Physiological changes resulting from fear on the human body were observed. The sense of fear may occur as a result of such moods as anxiety, worry, loneliness. Its psychological and physiological outcomes were analysed in the study. In the studies, physical reactions have been interpreted via ceramic materials. The report has three parts. In the first section. The sense of fear is studied and its various definitions are provided together with the reasons for the sense of fear. In the second section, the figure concept in art detailed and it is related with the sense of fear and figurative interpretation. Also the relationships between art movements and human emotion are analysed. The last section includes the practical studies on the topic.Key Words Fear, Figure, Ceramics.