A misplaced modernist: Joseph Conrad's modes of writing in Heart of Darkness and Nostromo
Edebiyat tarihindeki yeri yanlış saptanmış bir modernist: Joseph Conrad'ın Heart of Darkness ve Nostromo adlı eserlerindeki yazım biçimleri
  1. Tez No: 160381
  2. Yazar: TANER CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BOZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET CAN, Taner A Misplaced Modernist: Modes of Writing in Joseph Conrad's Heart of Darkness and Nostromo, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Başlangıcı sözlü geleneğe kadar uzanan edebiyat tarihini bölümlere ayırarak daha kolay anlaşılabilir hale getirmeyi amaçlayan edebi dönemler, edebiyat çalışmalarının en temel öğelerinden birini oluşturmaktadır. Edebi dönemler aracılığıyla sağlanan bilgiler farklı dönemlere ait yazarlar, eserler ve edebi gelenekler arasında karşılaştırmalar yapılmasına olanak sağlar. Ancak, edebi dönemlerin oluşturulması için yapılan genellemeler sağladıkları yararların yanı sıra yazarların yanlış edebi dönemler içinde sınıflandırılması sorununu da beraberinde getirir. Bu çalışmanın amacı, İngiliz Edebiyat tarihinin iki önemli edebi dönemi, Viktorya ve Modernist dönemler, arasında yaşamış olan Joseph Conrad'ın edebiyat tarihindeki yerini sağlıklı bir şekilde tespit etmektir. Conrad'ın eselerinde Modernist yazım tekniklerine ve Modernist temalara sıklıkla rastlanmasına rağmen yazar, çeşitli edebiyat tarihi kaynaklarında Viktorya edebiyatının son temsilcilerinden biri olarak gösterilmektedir. Yazarın edebiyat tarihi içindeki konumunu ve eserlerinin sanatsal değerini etkileyen bu sorunun giderilmesi için yürütülen bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde edebiyat -tarihinin sorunsalları ve edebi Modernizm'in tarihsel gelişimi ele alınarak çalışma için gerekli olan teorik ve tarihsel çerçeve çizilmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde ise yazarın, Modernizm ile ilişkisi çeşitli tarihi belgeler ışığında ayrıntılı şekilde ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde yazarın Heart of Darkness (1899) adlı eserinin teknik; üçüncü bölümünde ise Nostromo (1904) adlı eserinin tematik incelemesi sunularak yazarın Modernist yazım tekniklerine ve temalarına yaklaşımı üzerinde durulmaktadır. Her iki bölümde yürütülen incelemelerden elde edilen sonuçların ışığında Joseph Conrad'ın Modernist bir yazar olduğu tezi savunulmaktadır. Anahtar sözcükler Joseph Conrad, Heart of Darkness, Nostromo, Empresyonizm, Modernizm.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CAN, Taner A Misplaced Modernist: Modes of Writing in Joseph Conrad's Heart of Darkness andNostromo, Master's Thesis, Ankara, 2005. The practice of literary periodisation which aims at dividing into more manageable units the great history of literature that goes back to the oral tradition has been a significant element of literary studies. The historical data provided by literary periods make it possible to compare and contrast the writers, literary works and traditions related to different literary eras. However, the generalisations made to render literary periods possible entails the risk of misclassification of writers. This study aims at determining the individual place of Joseph Conrad who lived between the two great periods of English literary history, namely the Victorian and Modernist periods. Although it is possible to observe Modernist writing techniques and themes in Conrad's novels, the writer is promoted as one of the last Victorian novelists in some accounts of English literary history. This study which aims at addressing this problem of the writer's misclassification that affects both his place in literary history and the reception of his works consists of four chapters. In the Introduction, the problematics of literary history and the historical development of literary Modernism is analysed in order to provide the theoretical and historical framework necessary for the present study. In Chapter I, the writer's relation to Modernism is presented in the light of historical documents. In Chapter II a technical reading of Heart of Darkness (1899), and in Chapter III a thematic reading of Nostromo (1904) are presented in order to prove the thesis that Joseph Conrad is a Modernist writer. Key Words Joseph Conrad, Heart of Darkness, Nostromo, Impressionism, Modernism.